logo

TOP YUVARLAK AMA ÇABUT

Kengel sakızını çiğneyipte yumuşatamadığımız günlerdi.
50 yıl öncesi çocukların imdadına fabrika sakızları yetişmişdi.
Nabel ve diğer marka  sakızların ambalajı içinden o zamanın şöhretli artislerinin ve futbolcuların resimleri  çıkardı.
Şöhretli futbolculardan Lefter, Metin Oktay, Can Bartu, Kaleci  Turgay ve Özcan, Şeref Has, Mikro Mustafa ve diğerlerinin  sakızdan çıkan resimlerini biriktirmek  ve resimlerle yeni oyunlar oynamak erkek çocuklarının mutluluk kaynakları idi.
Şöhretlerin isimlerini kendilerine  vererek  oluşturdukları takımlarla çift kale futbol maçı yapmak en büyük tutkuları olmuştu. Mahalle meydanları  ve okul bahçeleri toz toprak olsa da top oynanan sahalardı onlar için. Top oynama tutkunu çocuklar için en büyük sorun top bulmaktı.
O günki Develi’de  10 tane futbol topu ya var ya yoktu. Bu toplarda büyüklerin ayaklarındaydı.
İşte gelişen futbol aşkı  küçük çocuklar için top yapmayı zorunlu kıldı.
Ve onlar annelerinden habersiz evlerinden getirdikleri  bez parçalarını birleştirerek ve sıkı sıkı sararak top haline getirdiler.
Bu çabut topla sakatlanma pahasına boş buldukları toprak sahalarda yıllarca top oynadılar. Kimi zaman ayak parmaklarını kırdılar, kimi zaman havalanmış çabut topa kafa vurarak düşüp bayıldılar.
Günümüzde futbolun geldiği nokta ortada. Bu hızlı gelişim içersinde Develi halkı içersinden yetenekli futbolcuların çıkmasını ve ilçemizi en iyi şekilde temsil etmesi dileği ile…

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
2.132 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

BENZER HABERLER

Genel Bilgiler
Develi Tarihi Bilgileri

Develi Tarihi Bilgileri