logo

TEK ADAMLI YÖNETİMİN SONU HÜSRAN

Demokrasiyi benimsememiş devletlerin başındaki tek adamlar; devletin hazinesini ve otoritesini ustaca kullanarak, yurt içi ve yurt dışı işbirlikçiler elde ederek, Libya’da 42 yıl, Tunus’ta 21 yıl, Mısır’da 34 yıl hüküm sürmüşlerdir. Kaddafi ülkesine atılan bombalara rağmen ömrünü uzatmaya çalışırken, Yemen, Bahreyn, Ürdün, Suriye gibi diğer Arap ülkelerinde de muhalefet dalgasının hangi liderleri vuracağı merakla beklenmektedir.
Bakınız;
Mısır’da tek adam Mübarek’in 125 milyar dolar, Libya’da tek adam Kaddafi’nin 257 milyar dolar olmak üzere diğer Arap liderlerinin yurt dışı bankalarında yaklaşık 5 trilyon dolar paraları var.
Bu tek adamların yıllarca yönettikleri devlet hazinesinden bir şekilde elde etikleri milyar dolarları, ülkelerinin ekonomik gelişmeleri ve halklarının refahı için kullanmaları yerine yabancı bankalara yatırmış olmaları tek adamların sonlarını hazırlayan en büyük hataları olmuştur. Zira batılı güçler kendi bankalarındaki devasal servete ulaşmış olan Araplara ait bu paraların tatlı renklerine dayanamayıp üzerine konmak için düğmeye basmışlardır.
Dünya tarihinden ders çıkaralım ve ülkemizi tek iktidarla, tek adamla yönetilme tehlikesinden koruyalım.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.142 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?