logo

İŞTE TATİLİM

Haydi, tatile diyerek gazete köşemde ilan ettiğim tatili nasıl geçirdim? İlk yedi gün sahibi olduğum konfeksiyon mağazamın bayramlık mal alımı için piyasaya çıktım. Paramın yettiği kadar güzel çeşitlerden oluşan mallar aldım. Bu iş çok kolay gözükür ama isabetli bir alım yapmak hiçte kolay değildir. Alınan malların açılması, mağaza dekorasyonu ve vitrin yapımı derken bayram satışları başladı. Çok ve karlı satış için ben ve elemanlarım üst düzey bir performans sergiledik. Ne yazık ki bayram haftası için beklediğimiz satışın ancak üçte birini yapabildik. Artık eski bayramlar gibi güzel bayram satışları olmuyor maalesef.
Bayram sabahı namaz kılarak mezarlık ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Ailecek bayram yemeği yiyerek bayramlaşma başladı. Büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperek harçlıklar dağıtıldı ve bu merasimin ardından iş yerimizin yolunu tuttum.
Hükümetçe ilan edilen 9 günlük resmi tatili çalışarak geçirdim. Şimdi ben tatil bitişi yorgun argın, bitkin işyerimdeki masamın başında bu satırları yazıyorum.
Ve geçmişe dalınca memleket ziyaretleri dışında hayatım boyunca programlı bir tatil yapmadığımı hatırlıyorum. Ben ve yaşıtlarımın geçim derdinden ve ekonomik yarışlara ayak uydurma zorunluluğundan olsa gerek hep ama hep ya işte ya da bağ, bahçede, tarlada çalışarak, hiç tatil yapamadık. Resmi tatili bol olan bir ülkede yaşamamıza rağmen ne Pazar nede Cumartesi tatil yaptığımı hatırlamıyorum. Tatil yapmak adeta elbise üstüne, elbise giyinmek gibi zor geliyor bana.
Şimdi daha iyi anlıyorum ki planlı bir tatil için para, bilgi ve kültür sahibi olmanın yanı sıra tatil yapma alışkanlığının da olması gerekmektedir. Oysaki tatil sağlıklı bir yaşam için hava, su, gıda kadar insan için hayati önemdedir.
Tatil beyin ve fiziksel yorgunluk için yegâne bir ilaçtır. Kullandığımız araçları bile bakıma sokarken biz kendimizi niye tatil aracılığı ile bakıma sokmayalım?
Herkese naçizane tavsiyem kendilerine en az kullandıkları araçlar kadar değer vermeleri ve en az yılda bir kez ruhlarını ve bedenlerini bakıma almalarıdır.
Göreceksiniz ki bu insani alışkanlık sizleri daha verimli, istekli ve mutlu çalışmaya sevk edecektir. Tatil alışkanlığım olmadığı için çok üzgünüm.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.520 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?