logo

TARİHİ BOYUTTA; SİYASETTE ÇATIŞMA (3)

1950, 1954, 1957 tarihlerindeki çok partili sistem içinde yapılan genel seçim süreçlerinde İsmet İnönü-Adnan Menderes arasında yaşanan polemikler, sataşmalar, çatışmalar zamanla alışkanlık haline gelmiş, siyasette çatışma daha kolay oy toplamak uğruna siyasiler için günümüze dek umut olmuştur.
Süleyman Demirel – Bülent Ecevit arasındaki, sen, ben söz düellosu, A.P ile C.H.P. zıtlaşmasına dönüşerek neredeyse toplum ikiye bölünmüş, o gün ki gençlik çatışarak kardeş kardeşe hasım olmuştur. Bu çatışma ortamında rahmetli Osman Bölükbaşı’nın nükte dolu eleştirileri milleti biraz olsun güldürebilmiştir.
Turgut Özal- Necdet Alp
Süleyman Demirel -Turgut Özal,
Tansu Çiller-Mesut Yılmaz
Recep Tayip Erdoğan- Deniz Baykal ve günümüzde
RECEP TAYYİP ERDOĞAN-KEMAL KILIÇTAROĞLU arasında ki sen ben sürtüşmesi, zıtlaşması, 60 yıllık tarihi boyutta; siyasette çatışma kültürünü oluşturmuştur.
Demokrasilerin vazgeçilmez unsuru seçimlerdir. Zor ama en güzel unsuru da uzlaşmadır. 2011 yılı içinde yapılacak seçimlerin, projelerin ve önceliklerinin yarıştığı, millet için hiç faydası görülmemiş çatışmalardan uzak, uzlaşmaların yaşandığı bir seçim olması temennisiyle…

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.250 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?