logo

SEÇİM SONUÇLARI

Muhalefet ve iktidar, en güzel idare şekli olan demokrasinin olmazsa olmaz unsurlarıdır. İleri demokrasilerde bir siyasi partinin parti olma sürecini tamamlaması için öncelikle muhalefet sonra da iktidar olmayı mutlaka başarması şarttır.
Bir siyasi partiyi siyasi olgunluğa ve tecrübeye erdiren muhalefet çilesidir. Muhalefet çilesini çekmeyen bir parti, siyasi parti olma sürecini tamamlamış sayılmaz.
İktidar ise güç ve para demektir.
Devletin var olan otoritesini, yüzlerce katrilyon bütçesini iktidar partisi kullanır. Hiç muhalefet tecrübesi olmayan iktidar bağımlısı siyasi partiler bir kez iktidar oldular mı, iktidarlıklarını sürekli kılmak adına her şeyi göze alabilirler.
Bu genel bilgiler ışığında son genel seçim sonuçlarını iktidar ve muhalefet partiler açısından değerlendirmek gerekirse;
AK Parti %49 oy alarak, 9 yıldır tek başına ifa ettiği iktidarını, azalan milletvekili sayısına rağmen korumuştur. 550 milletvekili olan T.B.M.M.’de 326 milletvekilliği elde etmiştir. Üçüncü kez tek başına iktidar olmanın yanı sıra, AK Parti siyasi olgunlaşma adına muhalefet olma şansını elden kaçırmıştır.
Zira siyasi parti olma sürecinde muhalefet çilesini henüz çekmemiştir.
Oysa muhalefet çilesi çekmenin tam zamanı idi.
Seçim neticesine göre muhalefet olarak meclise giren siyasi partiler, yıllarca tek başına iktidar olamamış olmanın getirdiği iktidar olma arzusu ile sahip oldukları siyasi, maddi ve manevi imkânlarını sonuna kadar kullanmışlardır.
Seçim sürecince muhalefet partilerinin harcadıkları çabaları küçümsemek, onları başarısız görmek doğru değildir.
Zira 7 düvele karşı seçim yaşamışlardır. İktidarın 9 yıllık hizmet süresince, devletin otoritesini ve ekonomisini kurnazca ve ustaca kullanarak yurt içi ve yurt dışı işbirlikçiler elde etmiş ve onların tam desteğini bu seçimde arkasına almıştır.
Yılarca uyguladığı sataşma ve çatışma stratejisi ile de toplumu politize eden, seçmenleri siyaseten abluka altına almış bir iktidara karşı hiçbir siyasi partinin seçimi kazanması mümkün değildir.
O halde iktidar partisinin muhalifi yine kendi partisi içinden çıkması az gelişmiş ülkemizde büyük bir siyasi olasılıktır…
İktidar partisini şımarmamaya, bu dönemde siyasette uzlaşma kültürünü geliştirmeye, bir sonraki seçimde muhalefet çilesi çekerek demokratik olgunlaşmaya, muhalefet partilerini de iktidarı ele geçirme arzularında sabırlı olmaya davet ediyorum.
Seçim sonuçları vatana millete hayırlı olsun.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.268 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

BENZER HABERLER

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
Develi’de Lakablar

Develi’de Lakablar

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT

DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT