logo

OY AVCILARI

Çocukluğumda yani 50 yıl öncesinde mahallenin yaşlı amcası kapı arkasında evin hanımına kuran üzerine yemin ettiriyordu ve ondan partisine oy vermesini istiyordu. Kadının eline sıkıştırdığı bir kalıp yeşil sabuna; Gözlerimle görmüş kulaklarımla duymuştum.
Yıllardır duyarız bi takım gurupların, aşiret reislerinin mensuplarına oy kullandırma karşılığı iktidar adayı partiler ile milletvekili pazarlıkları yaptıklarını. Ya şimdi? Yıl 2010’da yaz ortasında bir torba kömüre, elektriği olmayan köyde bir adet buzdolabına karşılık siyasetçilerin oy istediğini gazetelerde haber olarak okudum.
Bakınız milli eğitimde yapılan onca çaba ve gayretlere rağmen hala nüfusumuzun %10’u okuma yazma bilmiyor. Ne yazık ki cennet vatan Türkiye’nin sahip olduğu zengin doğal kaynakların içinde bile 14 milyon nüfus açlık sınırının altına, yoksul olarak yaşıyor. Ve bu vatandaşların yaklaşık 7-8 milyonu seçmen olarak, demokrasinin faziletlerinden habersiz seçimlerde oy kullanıyor. Yani siyaseten birileri tarafından demokrasi adına demokratik olmayan yollar ile kullanılıyorlar, sömürülüyorlar. Kazanan bitakım kişiler, aşiret reisleri, bir oy için her şeyi mubah sayan oy avcısı siyasetçiler oluyor. Kaybeden ise genç Türk demokrasisi oluyor. Zira yıllarca bir türlü olgun ve iler demokrasi olamıyor. Ülkemin bahsedilen gerçekleri böyle iken 1550 sene evvel demokrasi için Platon; Demokrasinin doyumsuz bir hürriyet müptelası olduğunu söylüyor, gereğinden fazla hürriyetin demokrasiyi sarhoş edeceğini, hürriyet sarhoşu olmuş demokrasinin de zaman içinde bozulacağını ve hatta dünyadaki en kötü idare olan zorbalığa dönüşebileceğini öngörüyor. Platona göre genç demokrasilerde eğitim görmüş uzmanlarca demokrasinin faziletleri halka anlatılmalıdır. Demokratik süreçlere katılacak kişiler demokrasi eğitiminden mutlaka geçmelidir. Ayrıca demokrasinin henüz olgunlaşmadığı yıllarda demokrasi eğitiminden geçmeyen kişiler demokratik süreçlere dahil edilmemeli ve seçimlerde oy dahi kullanmamalıdır.” İktidardaki bu hükümetin yapacağı yeni anayasa hazırlıkları esnasında okuma yazma bilmeyen ve yoksul seçmenlerimizin sömürülmekten kurtulmalarını esas alan anayasa maddesi değişikliklerini de değerlendirmesi umudu ile…

Etiketler: » » » » » » »
Share
1.414 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?