logo

Öğrenme nin yaşı yok; Öğretmen’in var mı?

2008 yılının yazında 20 gün memleketim Develi’de kaldım. Büyüdüğüm ev, bağ, bostan, Köşk Pınar, Elbiz gezmeleri, akraba ziyaretleri, cıvıklı yemek derken; ilk 10 gün nasıl geçti anlamadım. Daha sonraki günlerde çocukluk arkadaşlarımı, eski dostlarımı bulabilmek amacı ile Develi’de gezmedik çarşı ve cadde bırakmadım ama nafile bir tanıdık simaya rastlayamadım. Daha sonra bir genç hemşehrime nerede çay içebilirim diye sordum. Genç; ilerdeki sokakta öğretmenler lokali olduğunu söyledi büyük bir ümitle lokale gittim.
Öğretmenler lokaline vardığımda okey oynayanlar ve seyredenler ile yaklaşık 25-30 kişi olduğunu gördüm. Hemen her masada çocukluk yıllarından tanıdığım arkadaşlarım oturmaktaydı. Tanıdıklarımla kucaklaşma hal hatır sorma, tanımadıklarımla tanışma fasıllından sonra koyu bir muhabbet başladı. Pek çoğu emekli öğretmen olan arkadaşlarımla görüşmenin ve hasret gidermenin mutluluğu ile lokalden ayrıldım. Ancak eve gittiğimde, vakitlerini lokalde harcayan birbirinden değerli öğretmen arkadaşlarımın bilgi birikimlerine ihtiyacı olan ne kadar çok çocuğumuzun gencimizin olduğunu düşündüm ve içim buruldu. Üstelik lokalde gördüğüm emekli öğretmen sayısı Develi’de ki emekli öğretmenlerin sadece birkaçı idi.
Develi’de yaşayan emekli öğretmenlerimizin onca yıl yetiştirdikleri öğrencilerinin yanı sıra bundan sonra da Develi halkına öğretecek çok şeyleri olduğun inanıyorum. Öğrenmenin yaşı olmayacağı gibi öğretmenin de yaşının olmadığını düşünerek öğretmeye devam etmelerini kendilerinden özellikle rica ediyorum.
Öncelikle işe Develi insanına neler öğretmeleri gerektiğini ve nasıl öğreteceklerini planlayarak başlamalılar. Okuma yazma bilmeyen hemşehrilerimize okuma yazma kurslarının açılması, ekonomik nedenlerle dershanelere gidemeyen öğrencilere yönelik hazırlık kurslarının düzenlenmesi, kütüphane ve okuma salonlarının oluşturulması, bilgisayar laboratuarlarının kurulması, okul öncesi eğitime yönelik anaokullarının açılması ve sosyal kalkınma kapsamında farklı etkinliklerin oluşturulması gibi pek çok yeni proje üretebilirler ya da mevcut projelerde gönüllü öğretmen olarak görev alabilirler. Yeni projeler üretirken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, Kayseri Belediyesi’nden, Develi Belediyesi’nden ve Develi dışında yaşayan hemşehrilerimizin kurdukları Develi Kültür ve Dayanışma Derneklerinden ihtiyaç duydukları konularda destek talep etmelerini öneririm.
Bu faaliyetleri hayata geçirmenin iyi niyet, samimiyet, istek ve güçlü organizasyonla mümkün olacağını düşünüyorum. Siz emekli öğretmenlerimizle de çok güzel şeylerin yapılabileceğine tüm kalbimle inanıyorum. Haddim olmadan Develi’de yaşayan emekli öğretmenleri Develi halkı ile dayanışmaya, müteşebbis olmaya ve Develi insanına hizmet etmeye davet ediyorum.
***
EMEKLİ ÖGRETMENDEN DEVELİYE  DEMOKRASİ DERSİ

Emekli öğretmen Sayın Sevgi Yalçın geçtiğimiz yerel seçimlerde Belediye Başkan Adayı olarak seçim meydanlarında yer almıştır. Bir bayan olarak gösterdiği medeni cesaret ile Develi halkına en büyük dersi vermiş, kadınların da siyasetin içersinde yer alabileceğini öğretmiştir. Develi siyaset tarihinde ilkler ve unutulmayacaklar arasında yerini alacaktır. Demokrasi adına kendisine teşekkürü bir borç bilirim.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.402 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?