logo

NADİR YETİŞENLER

Çıraktan 2 senede kalfa, kalfadan 2 senede usta oluyor. Okuyarak elde edilen mesleklere bakılacak olursa; iktisatçılar, mühendisler, avukatlar için 4 sene, doktorlar için ise 6 sene gerekiyor.
Üreten, ürettikleriyle insanoğlunun ihtiyacını karşılayan, yurt dışına satan, binlerce kişiyi istihdam eden, vergi ödeyen iş adamının yetişmesi için, bana göre en az 50 sene gerekiyor.
Çok zengin iş adamı olmak ve 1 milyar dolardan fazla sermayeye hükmetmek için bilgi, cesaret, sermaye yalnız başlarına yetmiyor. Çok uzun zamanda elde edilebilen “zengin olma kültürü” de gerekiyor.
Zengin iş adamı kültürü almış, kurumlaşmış kuruluşlara sahip iş adamlarımız çok nadir yetişiyor. Koskoca 70 milyonluk Türkiye’de 80 yılda yeterli tecrübede, istenilen seviyede iş adamı 60 kişi ya var ya yok. Onlara göz bebeğimiz gibi bakmalıyız. Sayılarının artması için milletçe, devletçe elimizden geleni yapmalıyız, onlarla öğünmeliyiz, yeni iş adamı adaylarını onlara özendirmeliyiz. Uluslararası platformda, kendimizi ön plana çıkartalım derken birbirimizi küçük düşürmemeliyiz. Devlet ve millet olarak, onları yetiştirmek için bizler yıllarca neler çektik neler.
Bence ülkemizin gözükmeyen en önemli problemi böylesine iş adamları eksikliğidir. Lütfen mevcutları küstürmeyelim, yok etmeyelim.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.148 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?