logo

KRİZE ÇARE

Develi halkı uzun seneler bağ, bostan ve bahçelerden ürettikleriyle geçimini sağlardı. Toplumun en küçük parçası olan aile yapısı içerisinde iş bölüşümü,  sevgiye ve saygıya dayalı çalışma anlayışı, dayanışma ve paylaşım hâkimdi. Bu durum kimseye muhtaç olmadan huzurlu ve mutlu yaşamayı sağlardı. Dayanışma temeline dayalı bu ata erkil aile yapısı sülaleyi toplum içinde sosyo-ekonomik olarak güçlü kılardı. Belki bu nedenle insanlar sülale lakaplarıyla anılırdı. Develi’de dayanışma ve paylaşma bununla da kalmaz aynı mahalle sakinleri arasında da bu anlayış samimiyetle devam ederdi.    Dedemlerin zamanından; benim zamanıma kadar yaklaşık 50 yıllık Develideki dayanışma ve paylaşma kültürünü bildiğim kadarıyla sizlere anlatmak istiyorum.
Mahalledeki aileler arasında ödünç yufka ekmeği yapmak, erişte makarna kesmek, iaşe değişimi, karşılıksız iaşe vermek, fazla pişen yemeklerden kokusu dağıldı diye komşulara kirpikli tabaklarda dağıtmak, güğümlerde pekmez takası, lengiri tabaklarda akraba ve komşulara hoşaflık kuru kayısı, üzüm dağıtmak vs… Bütün bunları kadın, aile, sokak ve mahalle dayanışmasına tipik örnekler olarak sizlere sıralıyorum. Ne kadar güzel değil mi? Ayrıca mahalle büyüklerinin bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları belki de zamanın en güzel dayanışma ve paylaşma örneği idi. Dedem mahallenin ustası, babaannem bütün sokağın HAFİZE halası, anneannem Oruza Mahallesi’nin KEZBAN adesi idi. Onlar mahalledeki gençlerin her konuda danıştıkları karşılıksız danışmanlarıydı. Bizlere bıraktıkları dayanışma ve paylaşma mirasları için onları saygı ile anıyor ölmüş bütün dedelere, ninelere, babalara, analara Allahtan rahmet diliyorum.
Çocukluk evimizde yalnızca bir ineğin sığabileceği ahırımız vardı. Bu nedenle eşeğimiz yoktu ve uzun yıllar komşumuzun eşeğiyle bahçemizden; yonca, üzüm, kayısı taşıdık. Komşumuz Nuri Amca’nın kızı Aniş Abla bizi kapılarının önünde görür görmez eşeği kürtünler, dışarı çıkartır ve bize teslim ederdi. Komşumuzun kendi ihtiyacı olsa bile eşeği kullanmadaki önceliği bize tanırdı.
Bir seferinde torbayla sırtımızda taşıdığımız bir sepet kayısıyı Tremdeki bahçemizden Ulu Cami’ye yakın olan evimize gelene kadar yol boyunca kapılarının önünde oturan komşulara dağıta dağıta bitirmiştik ve aynı gün bahçemize kayısı toplamak için tekrar gitmiştik.
Bir kış günü şiddetli bir grip ile yatağımda ateşler içinde yatıyordum. Komşumuzun Arıstağından indirdiği askılık yaş üzüm ve kavunla ziyaretime geldiği sırada “Belki faydalı olur, ateşini alır diye getirdim” deyişini hiç unutmuyorum.
Develideki ailelerin kışlık olarak hazırladıkları erzaklarından gurbetçi çocuklarına, akrabalarına torba torba,  koli koli otobüs bagajlarında gönderdiklerini hepimiz biliyoruz. Bütün bu davranışlar komşuluk dayanışmasına güzel birer örnek değil mi?
Develi ilçesinde şimdilerde dayanışma ve paylaşma ruhu nasıl bilemiyorum ama büyük kentlerde çok kötü olduğunu biliyorum. Buralarda gemisini kurtaran kaptan. Aynı şehirlerde yaşamalarına rağmen birbirlerini yıllarca görmeyen akrabalar ile dolu. Aynı apartmanda oturup ta birbirine selam vermeyen komşular var büyük kentlerde. Çay ısmarlamaktan kaçanlar, hatır sormamak, selam vermemek için yol değiştirenlere rastlamak mümkün. Bilhassa bugünlerde ekonomik kriz nedeniyle güven kaybolmuş söz, senet, çek işe yaramıyor Mahkemeler icralık dosyalarla dolu. Birbirlerini aldatan birbirinin işine, aşına göz dikenlerin hatti hesabı yok. Dilerim memleketim Develi bu durumda değildir.
Bir ekonomist olarak, ekonomik krizin bir kaç ayda düzelecek cinsten olmadığını, bir kaç yıl sürebileceğini söyleyebilirim. Develi halkı için krizden çıkış yolu olarak dedelerimizin, ninelerimizin, babalarımızın, analarımızın dayanışma ruhunu ve üretme alışkanlıklarını krize ilaç olarak görmenizi istiyorum.     Aynı işi yapan esnafımızın iş gücünde, sermayede, tecrübede birleşerek şirketleşmelerini, güç birliği yapmalarını ve dayanışma içinde olmalarını tavsiye ediyorum. Kayseri’ye günü birlik gidip gelen hemşerilerimin Kayseri’de işlerini halledip; Alışverişlerini mutlaka develi esnafından yapmalarını rica ediyorum. Develi esnafının ekonomik krizi esas alarak fiyat politikalarını gözden geçirerek özel indirimli fiyatlarla Develi halkına hitap etmelerini öneriyorum.
Basit olsa da kısmen ekonomik krizin şiddetini hafifleteceğine inandığım düşüncelerimi sizlere ifade ettim. Önerilerimin faydası olması ümidiyle hepinize saygılar sunarım.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.119 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?