logo

İKİ KÜÇÜK KAFADARIN SEYAHATİ

Mahalle arkadaşımdan yıllarca methini dinlediğim, dedelerinin ve çocuklarının yaz aylarında yaşadıkları yayla köyüne birlikte gitmeye karar verdik.
O gün ailelerimize haber vermeden yola çıktık. Develi çıkışında elimize geçirdiğimiz mesesinin bir ucundan arkadaşım, diğer ucundan ben tutarak koşar adım yol alıyorduk. Yorulunca ağır adımlarla gidiyorduk.
Bir an için arkamıza dönüp baktığımızda Develi görünmez olmuştu. Bir hayli zaman sonra bir rampa başındaydık. Biraz ötede küçük bir dağın eteklerinde bir köy gözüküyordu. Arkadaşım bu köyün geçeceğimiz ilk köy Ayvazhacı olduğunu söyledi.
Yaklaştıkça koyun sürüleri ve insanlar ortaya çıktı. Köyün girişinde çamur rengi suyu olan bir göl vardı. Atlar ve diğer hayvanlar su içiyor, bizleri yabancı gören köyün bekçi köpekleri sürekli havlıyorlardı.
Her ikimiz de yüzmeyi keşişin havuzunda daha yeni öğrenmiştik. Belki de bu nedenle olacak ki elbiselerimizi çıkartıp külotlarımızla göle dalmıştık. Hem zevkle yüzüyor, hem de gölde yüzen atları hayranlıkla izliyordum.
Daha fazla dayanamayıp yüzen atlardan birinin üstüne çıkarak birlikte yüzdüm. Sudan çıkınca her tarafımız kıpkızıl çamur rengi olmuştu.
Ama yinede serinledik ve gölde çimdik diye çok sevinmiştik. Bu rahatlama ile tekrar şoseye çıkarak yolumuza devam ettik.
Bazen koşuyor bazen yürüyorduk. Yol boyunca rastladığımız ekili tarlalardan karpuz, kavun koparıp yiyerek susuzluğumuzu gideriyorduk. Şoseden hiç sapmadan, Ayşepınar, Fıraktın, Madazı, Büyük Gömedi, Küçük Gömedi köylerini çoktan geçip gölü olanlarında çimerek, çeşmelerinden kana kana su içerek dönüp, dönüp köy manzaralarını seyrederek ilerliyorduk. Akşamüstü uzaktan da olsa bir yayla köyü olan yağdı görünmüştü.
Yeşillikler arasında saklanmış, diğer köylerdeki gibi çok sayıda evlerin gözükmediği Yağdı’ya giden tali yola, şoseden saparak girmiştik.
Köy yolunun sağı solu bakımlı bağ, bostan, ekili tarlalar, yoncalıklar ve gözün alabildiğince büyüklükte otlaklarla kaplıydı.
Hepsi bir arada çok güzel bir köy manzarası oluşturuyordu. Ve otlarlar arasında yürüyerek yolun sonundaki taş eve vardık. Arkadaşımın hala çocukları evde bizleri sevinle karşıladılar.
Tanıştıktan ve aç karnımıza bir şeyler atıştırdıktan sonra, arkadaşımın şose boyunca tatlandıra, ballandıra anlattığı gölede girmek üzere yola çıktık…
DEVAMI HAFTAYA…

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.395 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?