logo

”Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı”

Yukarıdaki sloganı tramvay ile evime giderken Sağlık Müdürlüğü’nün önünde asılı bez afişte okudum. Faydalı olabileceğini düşünerek sizlerle paylaşmak istedim.
Aşılar; virüs ve bakteri gibi mikropların, hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak veya bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkisini ortadan kaldırarak sağlam kişilere verilmesi için geliştirilmiş biyolojik maddelerdir. Aşılar sadece koruyucudur, tedavi edici özelliğe sahip değildir.Aşı ile hastalık oluşmadan antikor üretimi sağlanır.Vücudu kendini korumaya hazır hale getirir. Kalıcı ve uzun süreli bir direnç oluşumu için aşıların uygun yaş, doz ve belirli aralıklarla tekrarı gerekmektedir. Her anne ve babanın çocuklarının hangi hastalıklara karşı, kaç kez aşılanması gerektiğini bilmeleri gereklidir. Bebekler için ilk ve en faydalı aşı anne sütüdür. Bu nedenle anneler bebeklerini yeterince kendi sütüyle beslemelidir. Bebeklerin bakımı, gelişmesi, muhtemel hastalıklara karşı koruma altına alınabilmesi için periyodik sağlık kontrolleri ve aşıları zamanında yapılmalıdır.

İnsanoğlu için muhtemel hastalıklara karşı korumak, dirençli olmak için yapılması gereken aşılar şunlardır;
– BCC aşısı (tüberküloz)
– DTB aşısı(difteri, tetanos, boğmaca)
– Çocuk felci aşısı

– KKK aşısı(kızamık, kızamıkcık ve kabakulak)
-”Hepatit B” aşısı
– TİP B (hib) aşısı

– Su çiçeği aşısı
– Hepatit A aşısı
– Grip aşısı

İnsan hayatını güzelleştirmek, tadını ve zevkini almak sağlıklı olmakla mümkün. Sağlığın olmadığı yerde hiç bir dünyalığın önemi ve anlamı yoktur. Yaşam süresince sağlıklı olmak, onu sürekli kılmak, doğumdan ölüme kadar ona özen göstermekle sağlanabilir. Gelişmiş ülkelerde hiç bir rahatsızlık olmasa bile insanlar sağlığını 6 ayda bir kontrol (chek up) yaptırıyorlar. İnsan sağlığı ile ilgilenen tıp ilimi o kadar gelişti ki, insan hayatını sürekli izliyor. Her sorun için çareler, ilaçlar, tıbbi malzemeler üretiyorlar. Hatta olabilecek hastalıklar için önceden önlemler alabiliyorlar. İşte muhtemel hastalıklara karşı insan sağlığını korumak ve dirençli kılmak için biyolojik maddeler yani aşılar üretiyorlar.

Sağlık ocakları, dispanserler ve hastaneler son teknolojiyle donatılmış, iyi yetişmiş doktorlarımızla, tecrübeli sağlık elemanlarımızla yurdun her köşesinde sağlık hizmeti vermektedirler. Bazı aşılar ve tedavilerde Devletimiz tarafından ücret alınmadan karşılanmaktadır. Aşılarınızı yaptırmadan  önce detaylı bilgi için mutlaka doktorunuza başvurunuz…!
”HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK, SAĞLIĞIN BAŞI AŞI”
”SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN, AŞIYI SEÇİN”
Sloganlarından alınması gereken ders; bebeklerimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi, yaşlılarımızı sağlıklı bir yaşam için aşılarını zamanında yaptırmak olmalıdır.”HAYDİ AŞIYA” diyerek hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.292 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?