logo

HAVA ASTSUBAYI DERVİŞ YALÇIN

Aparanlardan Hacı Mehmet Ağa ile Kapusuzlardan Kezban Ade’nin oğulları Derviş Yalçın Türk Hava Kuvvetleri’nde astsubay olarak göreve başlayan Develili ilk gençlerindendir. Havva üssü bulunan şehirlerimizin çoğunda vazife yapmıştır. Uzun süreli gurbetçilerdendir. Çocukluk yıllarımda onu dedemi ziyaret için Develi’ye geldiği gün resmi elbise içinde ilk defa görmüştüm. Çok etkilenmiştim. Hep onun gibi subay olmak istedim. Dayıma üniforması o kadar çok yakışıyordu ki üniforması üzerindeyken örnek olarak gösterilecek astsubaydı.
Kıdemli hava başçavuş rütbesi ile emekli olunca bir Develi sevdalısı olarak, İzmir’de evi olmasına rağmen memleket hasretine dayanamayıp Develi’ye yerleşmiştir.
Derviş Yalçın emekli hayatı boyunca boş durmamış, Develi’nin siyasetine ve kültürüne bilgi birikimleri ile katkıda bulunmuştur. Rahmetli Turhan Fevzioğlu’nun kurcusu ve genel başkanı olduğu Güven Partisi’nin Develi İlçe Başkanlığını uzun süre başarı ile yürütmüştür. Daha sonraki yıllarda Güven Partisi’nin kapanması ile siyasetten elini çekmiştir.
Derviş Yalçın yıllar önce eğitim ve öğretimin önemini idrak etmiş bir kişi olarak çevresine sürekli okumalarını öğütlemişti. Ve kendisi ekonomik yatırımlardan ziyade çocuklarının eğitime yatırım yapmayı tercih etmiştir. Çocuklarının hepsini okutmuş iyi bir tahsil için elinden gelen her imkânı onlara sunmuştur. Çocuklarından Haluk Yalçın; İstanbul Üniversitesi eczacılık fakültesini bitirmiş ve Develi’de açtığı eczanesi ile yıllarca hizmet vermiştir. Küçük oğlu Faruk Yalçın; Ankara üniversitesi veterinerlik fakültesini bitirmiş ve çeşitli illerde veteriner olarak görev yapmıştır. Babası gibi iyi bir gurbetçidir.
Derviş Yalçın’ın eğitime yatırım anlayışı adeta babadan oğla miras olarak geçmiştir ki bugün oğulları kendi çocuklarının tahsili için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Derviş Yalçın’ın en küçük torunu var ki burada ondan bahsetmemek mümkün değildir. Torun; Can Berk Yalçın
Torun Can Berk Yalçın; Faruk ve Birsen Yalçın çiftinin çocuklarıdır. İstanbul’un en gözde okullarından olan Robert Koleji öğrencisidir. Henüz 16 yaşında olan Can Berk bugünden 15 yıl sonrası için projeksiyon yapabilen, süper zekalı bir yetenektir. Çağdaş Develi Gazetesi’nde konu olan “Robert Koleji’nden Alternatif Eğitim Projesi”nin liderliğini üstlenmesi ve projeyi Develi’ye taşıması takdire şayandır. Onunla gurur duyuyorum. Dilerim gelecekle ilgili bütün hayalleri gerçek olur. Allah onu nazardan saklasın. Keşke Derviş Yalçın yıllar önce yaptığı eğitim yatırımlarının ve öğütlerinin torunlarında bile boşa gitmediğini sağ olsa da kendi gözleri ile görseydi. Okuma zevkini çevresine aşılayan, Develi’nin o gün ki siyasetine damgasını vuran, insan sevgisi ile yoğrulmuş, son derece samimi, hemşeri canlısı Derviş Yalçın’a rahmet diliyor, asker eşi en kıdemli yengemiz Hamidiye Hanımefendi’ye saygılarımı sunarak ellerinden öpüyorum.

Etiketler: »
Share
1.778 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?