logo

Hatırlatma & Ana Muhalifetinizi İsterim

HATIRLATMA
İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı iken siyasi liderliğe soyunup Siirt’te miting yapan Sayın Recep Tayip Erdoğan konuşması esnasında okuduğu şiir için mahkûm olmuş; belediye başkanlığı görevinden alınmıştı. Bu mahkûmiyet kararı ile de seçilme hakkını kaybetmişti. Bu nedenle genel seçimlerde genel başkanı olduğu siyasi partiden milletvekili adayı dahi olmamıştı. Seçilme yasağının kalkması için anayasa değişikliği gerekiyordu. Bu değişiklik için iktidar olan siyasi partinin çoğunluğu yeterli değildi. Ana muhalefet lideri Sayın Deniz Baykal bu siyasi tabloyu demokrasi ayıbı olarak görüyor anayasa değişikliği için destek vereceğini açıkça ilan ediyordu. Gerekli destek verilince Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın siyaseten önü açılmıştı. Bu sayede milletvekili seçilen Sayın Erdoğan, o günden beri başbakan olarak Türkiye’yi yönetmekte.  Bu hatırlatmadan sonra Sayın Baykal’ a sesleniyorum;
ANA MUHALİFETİNİZİ İSTERİM
Kırk yıllık siyasi deneyiminizle ana muhalefet lideri olarak sekiz yıldır iktidarın ideolojik tutum ve davranışları konusunda Cumhuriyeti ve “Anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemez.” maddelerini koruma görevini yerine getirdiniz. Verdiğiniz mücadele ile de iktidarın anayasaya aykırı değişiklik tekliflerini anayasa mahkemesine taşıyarak iptal edilmesini sağladınız. Ana muhalefetiniz ile iktidarın yanlış olan icraatlarını önleyerek millete hizmet ettiniz. İktidarı, kanunlar karşısında hizaya çektiniz. Ancak bunları yaparken iktidarla giriştiğiniz söz düellosunda; demagoji, takıya ve hitabet üstünlüğünü ustaca kullanan, demokrasiyi amaç değil araç olarak gören ve sürekli mağduru oynayan iktidarca kanunlar önünde haklıyken halk önünde haksız duruma düştünüz, düşürüldünüz. İktidarın siyasi ekmeğine sürekli yağ sürdünüz. Ve onlara oy kazandırdınız. Bunu fark eden iktidar bilerek sizin adınızı diline doladı, sakız etti ve sekiz yıl boyunca çiğnedi. İktidar yaptıkları icraatlarla ile değil sizinle girdiği söz düelloları sayesinde güç kazandı.
Sayın Baykal, CHP genel başkanlığından istifa etmeniz sonucu Sayın Erdoğan sizin sıkletinizdeki ana muhalefeti kaybetmiştir. Sizin gibi ana muhalefet bulamayacağı için artık dev aynası karşısında kendi kendine bazen iktidar, bazen muhalefet olmak zorunda kalacaktır. Sizin ana muhalefetinizi çok arayacaktır.
İster ana muhalefet isterse de baba muhalefet yapın, son derece kaliteli muhalefetinize maruz kalan siyasi rakibiniz kim olursa olsun biliniz ki başbakan olması kesindir. Âcizane bir siyasi partinin genel başkanı olsam iktidar olmak ve başbakanlık koltuğuna oturmak için bana sürekli ana muhalefet yapmanızı özellikle ve ısrarla isterdim.

Etiketler: » » » » »
Share
1.409 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?