logo

”GERÇEK” LİDERLER “GERÇEKÇİ”

SÜLEYMAN DEMİREL; 1 Kasım 1924 Isparta’da doğdu. İ.T.Ü İnşaat Fakültesini bitirdi. 31 yaşında Devlet Su İşleri Genel Müdürü, 40 yaşında Adalet Partisi Genel Başkanı, 41 yaşında Başbakan olan Süleyman Demirel, 7 farklı hükümette yaklaşık 12 yıl başbakanlık yaptı. 16 Mayıs 1993 yılında 9. Cumhurbaşkanı seçildi.
Başbakanlığı dönemimde dünyadaki sanayi ülkelerine kıyasla ülkemizin geri kalma nedenini enerji sorununa bağlamıştır.
Son derece gerçekçi bir tespit olan enerji sorunu çözmenin akarsular üzerinde yapılacak barajlar ile mümkün olabileceğine inanmıştır. Enerji elde etmek için ucuz, kolay ve ülke gerçekleri ile uyumlu bir çözüm olan baraj yapımına öncelik vererek çok sayıda baraj yapımını gerçekleştirmiş ve tarihe barajlar kralı olarak geçmiştir. Elde edilen enerji ile sanayi yatırımları artmıştır ve yapılan barajlar sayesinde elde edilen enerji aş, iş, ekmek olarak milletin sofrasında yer almıştır.
Halkın geçimini kolaylaştırması sayesinde baba unvanını almış olup, yaşayan en deneyimli devlet adamımızdır.
TURGUT ÖZAL; 13 Ekim 1927 yılında Malatya’da doğdu. Kayseri Lisesi mezunu olan Turgut Özal, İ.T.Ü Elektrik Fakültesini bitirdi. 1967 yılında Devlet Planlama Teşkilatında müsteşarı oldu. Sabancı Holding’de genel koordinatör olarak çalıştı. 20 Mayıs 1983 yılında Anavatan Partisini kurarak siyasete atıldı. 5 yıldan fazla Başbakan olarak hizmet yaptı. 1989 yılında 8. Cumhurbaşkanı seçildi. 17 Nisan 1993 yılında Ankara’da rahmetli oldu. Bürokraside verdiği hizmetler sayesinde Devlet yapısını iyice tanımış ve aksayan taraflarını tespit etmiştir. Bu nedenle Turgut Özal,  dünya şartları ile ülke şartlarını çok iyi görmüş ülkenin hiç zaman kaybetmeden bilgi çağına geçmesine inanmıştır ve öncelikli olarak Fransızlara 2 milyar dolara uzaya uydu göndertmiştir. Bugün iletişim alanında ülkemizin hızla gelişmesinde en büyük etmendir.
***
Süleyman Demirel ve Turgut Özal; milletin geleceği için, ülkemizin dünya devletleri ile rekabet edebilmesi için yapılması gereken yatırımları ve projeleri “ÇILGINLIK”tan uzak, son derece “GERÇEKÇİ” olarak tayin edebilmiş devlet adamları ve gerçek liderlerdir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.113 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?