logo

GENEL SEÇİM

RECEP TAYİP ERDOĞAN :
Memleketi Rize’nin Güneysu ilçesidir. 26 Şubat 1954 yılında Kasımpaşa – İstanbul’da doğdu. İstanbul İmam Hatip Okulunu bitirerek fark dersleri verip Eyüp Lisesi diploması aldı. Aksaray İktisadi Ve Ticari İlimler Özel Yüksek Okulunu bitirdi. Refah Partisinde Beyoğlu ilçe ve İstanbul il bakanlıkları görevini ifa etti.
1985 yılında Refah Partisinden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.
14 Ağustos 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisini kurdu. Yaklaşık 9 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak ülkeye hizmet etmektedir.

KEMAL KILIÇDAROĞLU :  
1948 yılında Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğretimini Anadolu’nun çeşitli illerinde yaptı. Yüksek öğretimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden 1971 yılında mezun oldu. Maliye Bakanlığında hesap uzmanlığı, Gelirler Müdürlüğünde daire başkanlığı, daha sonra aynı kurumda genel müdür yardımcılığı yaptı.
Kemal Kılıçdaroğlu, Bağkur genel müdürlüğü ve Sosyal Sigortalar genel müdürlüğü görevlerinde bulundu. 27 yıl devlete hizmet etmiş olan bir kişi olarak 1999 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu genel müdürlüğünden kendi isteği ile emekli oldu.
Cumhuriyet Halk Partisinden siyasete giren Kemal Kılıçdaroğlu 22. Ve 23. dönemlerde İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. olağan genel kurulda Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı seçildi.

DEVLET BAHÇELİ :
1948 yılında Adana’nın Osmaniye ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Osmaniye’de, ortaokulu Adana’da, Liseyi Ata Kolejinde Mezun olarak İstanbul’da tamamladı. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinde gerçekleştirdi.
Devlet Bahçeli 1987 tarihinde üniversitedeki öğretim üyeliği görevinden istifa ederek Milliyetçi Çalışma Partisinde siyasete atıldı ve genel sekreterlik görevine getirildi.
Çeşitli siyasi görevlerde bulunan Bahçeli 1997 yılında Milliyetçi Hareket Partisinde genel başkanlığı görevine başladı. 1999 yılında yapılan genel seçimlerde  MHP’nin 2. Parti çıkması ile DSP, ANAP ile yapılan koalisyon hükümetinde devlet bakanlığı ve başbakanlığı görevlerinde bulundu.

Mecliste grubu bulunan AKP, CHP ve MHP siyasi parti liderlerinin öz geçmişlerini kısaca sizlere sunmuş bulunuyorum. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinin milletimiz için en hayırlı şekilde sonuçlanmasını diliyorum.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.186 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?