logo

Gençler; Zaman Çok Kýymetli, Bir Servettir

İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan Develi Diyarı Dergisi’nin 2009 Mart tarihli sayısında yayınlanan yazımı bu hafta sizlerle paylaşmak istedim.                          
İstanbul’da üniversite kazanmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Öncelikle bu zoru başardığınız için sizleri tebrik ediyor ve gözlerinizden öpüyorum.  Bu başarıda maddi ve manevi her zaman arkanızda ailelerinizin desteği olduğundan eminim. Bu nedenle siz gençleri yetiştirdikleri için onları alkışlıyor ve bir Develili olarak canı gönülden teşekkür ediyorum.
Sevgili gençler; İstanbul’da yüksek öğrenim görmek başlı başına bir ayrıcalıktır. Çünkü İstanbul 12 milyona varan nüfusu, tarihsel ve coğrafi konumu, kültürel yapısı ve ekonomik aktiviteleri ile yaşayanları için iyi bir hayat laboratuarıdır. Dolayısıyla burada yaşamakla hayat üniversitesini de bitirmiş olacağınızın farkında olmanızı isterim. Sizlere tavsiyem İstanbul’un sizlere sunduğu bütün zenginliklerinden istifade etmenizdir.
Okulu bitirmenin zor ancak okulu bitirdikten sonra karşılaşacaklarınızın çok daha zor olacağını bugünden bilmenizi isterim. Öğrenim süresi boyunca kendinizi hazırlamanız hayat başarınız için çok önemlidir. Bu nedenle bu süreçte yapmanız gerekenler ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum;
·    Mesleki olarak kendinizi çok iyi yetiştirmeniz için; okul hayatınızı çok ciddiye almalısınız, amfilerde ders dinlerken en ön sıralarda yer almalısınız. Hocalarınızla birebir diyalog içerisinde olmalısınız.  
·    Okul kitaplarınızın dışına çıkarak; İstanbul’da bulunan kütüphanelerden faydalanmalı, farklı kitaplar okumalısınız ve günlük gazeteleri takip etmelisiniz.  
·    Okul sonrasına taşıyabileceğiniz samimi ve seviyeli arkadaşlıklar edinmelisiniz. Bu arkadaşlıklar sadece kendi sınıflarınızla sınırlı kalmamalı, başka sınıflardan hatta başka üniversitelerden olmalı. Benimsediğiniz fikir ve düşünce kuruluşlarına üye olmalısınız. Hayatta ne kadar çok başarılı olduğunuz çok iş yapmanıza değil, ne kadar çok insan tanıdığınıza bağlı olduğunu sizlere söyleyebilirim bu nedenle okul içerisinde ve okul dışında edineceğiniz çevre sizler için çok önemli.
·  Severek yaptığınız birden fazla sosyal aktiviteleriniz olmalı.
·    Atalarımızın söylediği gibi ” Bir dil bilen bir insan, iki dil bilen iki insan sayılır” sözünün gereği olarak ana dillinizin dışında bir den fazla dil öğrenmelisiniz. Birinci tercihiniz mutlaka İngilizce olmalıdır.
·    Yaz tatillerinizde maddi gücünüz yeterli ise; mutlaka yurt dışı seyahatlerine çıkmanızı tavsiye ederim. Buralarda yapacağınız kültürel ve ekonomik gözlemler, edineceğiniz dostluklar hayat başarınıza önemeli katkılar sağlayacaktır.
·    Zaman çok kıymetli bir servettir; saklanması ve durdurulması imkânsızdır. Zamanınızı gerçekçi ve akılcı planlar yaparak iyi değerlendirmelisiniz.
·    Anadolu’da yetişmiş olmamız; bazen saygıdan, bazen korkudan kendi doğrularımızı rahatlıkla dile getirmemize engel olabilir. Sizlere tavsiyem hiç kimseden kendinizi aşağıda, hiç kimseden de yüksekte görmemenizdir. Göreceksiniz ki medeni cesaretiniz o ölçüde artacaktır.
·    Bugüne kadar öğrendiklerinizi ve bundan sonra öğreneceklerinizi kullanma becerileriniz hayatta başarılı olmanız için çok önemlidir. Bu bilgi ve deneyimlerinizi kullandıkça elde ettiğiniz başarılar, işe yarama duygunuzu geliştirecektir. İnsanları en çok mutlu eden duygulardan biri de budur.
·    Kimsenin hakkını yemeyin ve kimseye hakkınızı yedirtmeyin. Bu alışkanlık mutlu ve huzurlu bir yaşamı sağlayacaktır.
·    Hayatta başarılı olabilmeniz ve doğru olanı bulabilmeniz için kendinizi sık sık sorgulamalısınız. “NEDEN ve NASIL” sorularını hayatınızın her aşamasında kendinize sormalısınız. Çünkü bu sorular doğruyu ve güzeli bulmada sizlere yol gösterecektir.

Yukarıda bahsettiğim konuların farkında olduğunuzdan eminim ancak bir kez daha dikkatini çekmek ve sizlere bildiklerinizi hatırlatmak için görüşlerimi dile getirdim. Ne yaparsanız yapın, en iyisini yapmanız temennisiyle, sonsuz başarılar ve mutluluklar dilerim. Hepinizin gözlerinden öperim.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.218 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?