logo

GEÇMİŞ ve GELECEK

Geçmiş bir daha geri gelmesi mümkün olmayan yaşanılmış zaman, gelecek ise sadece tahmin edilen, gelmesi muhtemel, lazım olan zamandır. Geçmiş ve gelecek birbirini takip eden bir zaman takımıdır. Biri geçmeden ötekisi gelmez. Süreklilik arz ederler. Durdurmak mümkün değildir.

Geçmiş bir ölçü, bir tespit, bir ispat, bir deneyim olarak geleceği tahmin edebilmeyi ve ayna görevi yaparak basiretli olmayı sağlayabilir bu nedenle bir bilim dalı olarak tarihçiler ve arkeologlar geçmişi incelemektedirler.

Geleceği düşünme zahmetinde bulunmayanlar; yapacak bir şey bulamayınca geçmişe dalarlar, bir şeyler yapma adına geçmişi bugüne taşıma gibi imkansızın peşine düşerler. Güzeli, daha güzeli yakalama yerine geçmişi kopyalamayı tercih ederler. Bununla da mutlu olurlar. Geçmişte atalarının yaptıkları güzel şeylerle öğünürler ve sanki kendisi yapmış gibi anlatırlar. Dinleyenlerini ve kendisini geçmişle avuturlar. Geçmişin derinliklerinde ki labirentlerde yok olurlar.

Hep geçmişte kalmanın, geleceğe ve insanlığa hiç mi hiç faydası yoktur. Bu hastalıklı durum zaman kaybından öteye gidemez. İnsanlar geçmişle çok uğraşırsa, geleceği planlayacak zaman bulamazlar. Oysaki geleceğin insanlar  için daha verimli, daha rahat ve güzel yaşanılması için planlanması gerekir. Bu nedenle de  üzerinde daha çok düşünülen, daha çok araştırılan ve gizemleriyle insanları daha çok meşgul eden bir zaman dilimi olmalıdır.

Gelecek bilinmeyenleriyle insanlar için merak doğurmuş, meraklı olmak ise araştırmayı beraberinde getirmiştir. Geleceği planlarken meraklar sayesinde insanlar normal düşünce kapasitelerini aşma çabasına düşmüşlerdir. İşte normal düşünme kapasitesini aşanlar insanlığa çağ atlatmıştır. Bu insanlar mucit, dahi, filozof, kaşif gibi unvanlarla ödüllendirilmişlerdir. Yapılan icatlar geleceği tayinde önemli rol oynamış ve gelişmeyi sağlamışlardır

Gelecek, daha çok gençlere ve kendilerinden sonra gelecek genç nesillere lazım. Bu nedenle geçmişi tarihçilere bırakarak, gençleri zaman kaybetmeden geleceği düşünmeye, merak etmeye ve gelecekle ilgili planlar yapmaya davet ediyorum.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.241 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?