logo

DÜZ LİSELİLER

Üniversite öncesine eğitim veren eğitim kurumu düz liselerdir. Düz liselerinin kuruluş kanunu özünde üniversitelere öğrenci hazırlamak vardır. Üniversiteye gitmeyi düşünen milyonlarca öğrenci, belli bir riski göze alarak ve mesleki okul avantajlarından mahrum kalmayı kabul ederek düz liseye gitmektedirler. Bu nedenledir ki üniversiteye gitmek herkesten çok düz lise mezunlarının hakkıdır.
Mesleki okulların özü ülkenin ihtiyacı olan kalifiye ara eleman yetiştirmektir. İmam hatip okulları ülkenin ihtiyacı olan imam ve hatipleri yetiştirmek için kurulmuş okullardır. Bu okullara sınırlı sayıda öğrenci bu gerçeği ta başından bilerek giderler.
Üniversite giriş sınavları bu gerçeklere göre şekillenmiştir. Bu nedenle çeşitli orta öğretim okullarından mezun olan öğrencilere sınav sonuçlarında 0,3  0,8 arasında değişen katsayı uygulaması yapılır.
Mevcut YÖK başkanı; meslek okulları gölgesinde orta öğretim okulları arasında üniversiteye girişte adalet sağlıyor gibi davranıp, meslek okulları ve imam hatip okullarına avantaj sağlayan düzenleme yaptı.Danıştay bu haksız durumu gördü ve iptal etti. YÖK başkanı ”siz merak etmeyin bu kanunu arkadan dolaşır yine bildiğimizi yaparız”diyerek hemen bir düzenleme daha yaptı. Bu kanunu aldatma durumunu da Danıştay ikinci kez iptal etti. YÖK başkanının yapmak istediği en basit ifadeyle düz lise mezunlarının üniversiteye girme haklarını gasp ederek, meslek okulu ve imam hatip okulu mezunlarına vermektir.
Bu hükümetten aferin almaktan başka işi olmayan YÖK başkanının Danıştay’ın iptallerine rağmen bu konudaki ısrarı ve sürekli değişiklik arayışında olması sadece bir aferin içindir. Meslek ve imam hatip öğrencileri, onların destekçileri mezunlarının kurdukları dernekler ve ailelerinin yıllarca yaptıkları eylemlerle oluşturdukları kamuoyu baskısı karşısında, YÖK başkanına bunca yanlış işleri ve düzenlemeleri yapmayı adeta zorunlu kılan bu hükümettir. Diğer taraftan bu hükümetin amacı “Bak biz sizler için neler yaptık, ne kadar fedakârlıklara katlanıyoruz. Ama ne yapalım?  Hep Danıştay’a takılıyoruz” diyerek muhtemel oy kayıplarını engellemeye çalışmak ve İktidar gücünü her fırsatta yargıyı kötülemek yolunda kullanmaktır.
Haydi, milyonlarca lise öğrencileri, mezunları, aileleri ve dernekleri! Düz lise öğrencilerinin üniversite sınavına girişteki müktesep haklarını, mevcut kanunlara rağmen zorla ve ısrarla gasp etmeye çalışanlara, kanuni kamuoyu oluşturma imkânlarınızı bütün gücünüzle kullanınız.
Bu sizin en tabi hakkınızdır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.110 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?