logo

CIVIKLI VE SAĞLIK

Cıvıklı; 200 gramlık ince açılmış hamur üzerine ince ince kıyılmış et, soğan, domates, biber harman yapılarak hazırlanmış malzeme yayılıp taş fırında odun ateşinde pişirilen etli pidedir. Yıllar öncesinde evde hazırlanmış malzeme, kirpikli tabaklar içinde tepsi üstünde çıkına sarılarak mahalle fırınına gönderilirdi. Hamur ve işçilik fırıncıdan olmak üzere ekmek fiyatına pişirilirdi. Fırında pişmiş cıvıklı soğutmadan koşar adımlarlar sabah kahvaltısı yapılacak sofraya yetiştirilirdi. Cıvıklı hem doyurucu olup öyle güzel bir lezzet ki Develi’de tatmayan tadınca da müptelası olmayan insan yoktur.  Her Develili için vazgeçilmez tat olan cıvıklı zaman içinde Develili gurbetçiler sayesinde tüm Türkiye’ye yayılmıştır, çok ilde Develilerin yoğun yaşadığı semtlerde cıvıklı pişiren taş fırınlara rastlamak mümkündür. Belki de cıvıklı hak ettiği üne böyle kavuşmuştur.
Günümüzde Develi’de cıvıklı pişiren çok sayıda taş fırın salonları var. Malzeme işçilik ve hamur hepsi fırıncıdan olmak üzere ticari faaliyet gösteriyorlar. Çok tercih edilen bir işkolu haline gelmiştir. Öyle ki evde cıvıklı, düğün evinde cıvıklı, ölü evinde cıvıklı, çarşıda cıvıklı, yani her yerde cıvıklı. Günün sabahında kahvaltı da cıvıklı, öğle yemeği cıvıklı hatta akşam yemeği olarak bile cıvıklı yiyen insanlar var Develi’de. Taş fırınlar sabahın altısından gecenin 12’sine kadar cıvıklı servisi yapıyorlar. Artık Develi’de misafire ne yersin diye sorulmuyor. Kuşbaşı mı istersin, kıymalı mı diye soruluyor.

Cıvıklı Develi halkı tarafından hat safhada tüketilince sağlık sorunu akla gelmez mi? Görülen o ki son yıllarda Develi’de ani genç ölümleri duymaktayız. Konulan teşhisler çoğunlukla kalp krizi. Cıvıklı yedik karnımız doydu, AMA…!!!  “Atın ölümü arpadan olmasın” atasözünü dikkate alarak;
Develi Belediyesi öncülüğünde Develi’de resmi ve özel bütün sağlık kuruluşlarının katılımı ile cıvıklının besin değerinin insan sağlığı üzerindeki faydaları ve zararları konulu bir konferans düzenlenmeli.  Konferansın sonuçları cıvıklı müptelası Develi halkına mutlaka duyurulmalı sağlıkları için.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.920 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?