logo

ÇARE HİBE KREDİ

Esnaf ürettikleri mal ve hizmetlere alıcı bulamıyor. Çoğu ürettikleri için pişman. Dayanma sürecinde; Öz sermayeleri tükenmiş,  borçlanmış,  başı öne eğik, müteşebbüs gücünü yitirmiş bir durumda. ”Neydik ne olduk” diyerek yaşıyor. İşten çıkardığı elemanları ile karşılaşınca mahcubiyetten, utancından yol değiştiriyor.
Esnaf diyip geçme. Resmi kayıtlara göre 4 milyon esnaf varken bugün bu sayı 2 milyona düşmüş durumda. Türkiye genelinde 2 milyon esnafın iş yerini kapatmasını görmezlikten gelen Hükümet, her bir esnafın ortalama 2 kişi çalıştırdığını düşünürsek 4 milyon insanın da işsiz kalışına sebeptir. Anlayacağınız bu krizde esnaf da ağlıyor işçi de ağlıyor. Ancak hükümet hala uyuyor krizin teğet geçtiği geçitte.
Ekonomide ki kötüye gidişi önlemek için alınacak önlemler zamanında ve yeterli yapılmazsa sonuç vermez. Ekonomide zamanlama çok önemlidir ve hatayı asla kabul etmez. Lafla  sloganla oyalama, unutturma ve  gündem değiştirme metotları ile ekonomi yönetilemez. Ekonomi hiç ama hiç hatır gönül dinlemez.
Hükümetin gündeminde bir yıldır aş, iş, emek ve yatırım konuları yoktur. Hükümet demokratik açılımlarla, anayasa değişikliği ve referandumla meşguldür. Bu konular işsizin cebine para koymaz, hiç ama hiç karın doyurmaz.
Hükümetçe krize çare önerilen düşük faizli hatta sıfır faizli geri ödemeli kredilere esnafın büyük bölümü müracaat edecek cesareti gösteremedi. Cesaret gösterip kredi kullanan ise ürettiklerini satamayınca iflas etme sürecini hızlandırmış oldu. Kara kara krediyi geri nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Bu kötü süreç böyle devam ederse nakit paranın bile işe yaramayacağı acı günler pek yakındır.
Bu kötü günleri görmememiz için, esnafımızın iş yerlerini kapatmamaları için, kapanan iş yerlerinin tekrar açılması için AŞ, İŞ, EKMEK için  tek çare  esnafa HİBE KREDİ  vermek kalmıştır. Yetkililere duyurulur.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.159 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?