logo

ÇALIÞAN KAZANAMAZSA

İşçi çalışır ücret kazanır, memur çalışır maaş kazanır, esnaf dükkânında çalışır yaptığı ticaretten para kazanır. Kazancının büyük bölümü ile kira öder, elektrik, telefon su faturası öder. Elamanlarına ücret, devlete vergi, SGK’ya sigorta pirimi, muhasebeciye ücret öder. Arta kalan geliri ile geçinir ve işini geliştirir. Ülke ekonomisine katkı sağlar. Bu düzende Devletin idare eden hükümetlerin ise birinci görevi ülke ekonomisini yönlendirmek ve yönetmektir. Ekonomik pastayı büyüterek adil paylaşımı sağlamaktır.

Ancak hükümet pastayı hem büyütemiyor hem de adil dağıtamıyor. Devletin gelirini artırmanın tek yolunun zam yapmaktan geçtiğini sanıyor ve buda yetmezse dış ülkelerden borç alıyor.

Hükümet maaşları ücretleri şimdilik her ay ödüyor. Ama ödenen maaşlar işçinin, memurun ve emeklinin aylık geçimini değil yaklaşık 10 günlük geçimini sağlamaya yetiyor. Her ay 20 günlük geçim için borçlanıyor. Borç bulamazsa sefilleri oynuyor. Esnaf faturalarını ödeyemiyor. Hepsi cezaya binmiş. Elemanlarını işten çıkartmış. Yalnız başına kendimi belki kurtarırım diye 14 saat çalışmaya hazır. Tabi ki o da iş olursa. Fabrikaları kapatan iş adamlarının Kepenlerini açamaz hale gelmiş esnafın ciğerleri çaresizlikten kanıyor.

Çok önceleri çalışan kazanır diye öğrenmiştik. Şimdi çalışan da çalışmayan da kazanamıyor. Üzülerek söylemeliyim ki çalışanın kazanamaması bütün ekonomilerde çöküş sinyalidir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.045 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?