logo

BÜTÇE ve FALİYET RAPORU

Belediye bütçesi ilgili belediyesinin uygulama yılı içinde elde edilecek gelirleri ile hangi giderleri ve faaliyetleri nasıl yapacaklarını,  tahmine dayalı olarak gösteren bir hesap cetvelidir. Bütçe belediye başkanınca sevk ve idare edilir. Bu nedenle ki başkan bütçeyi onaylayan meclisine ve halka karşı siyasetsen birinci dereceden sorumludur. Bütçe yılı sonunda tahmini bütçenin gerçekleşme yüzdesi başkanın başarısını veya başarısızlığını gösterir. Bilhassa yatırımların gerçekleşme yüzdesi başkan için yapılacak değerlendirmelerin en önemli ölçüsüdür. Bütçenin program ve maddeleri kesinleşen hesap sonuçları itibari ile ikinci, yıl meclis olağan toplantısında faaliyet raporu adı altında görüşülmek üzere meclise sunulur. Yapılan müzakereler sonunda meclisçe evet ve ret oyları ile başkanın bir yıllık icraatı değerlendirilir. Faaliyet raporunun görüşüldüğü meclis toplantısı başkan için yaptıklarını anlatma, yapamadıkları için ifade verme ve sorulara  cevap verme günüdür. Meclis üyeleri için ise denetleme yapmak adına çok önemli bir gündür.
Develi Belediyesinin 5 Nisan 2010 tarihinde 2009 yılı faaliyet raporlarının görüşülmesi esnasindaki gerginligi ogrendim.
Anlaşılan o ki Develi Belediye meclisinde yaşananları öncelikle böyle önemli bir günde, meclisten oylama yapilmasi icin ayrilan ve Meclise tekrar dönüşünde yazı işleri müdürüne oylamayı niçin yaptırmadın diye sert çıkışı eleştiriye açık olmadığının bir işaretidir. Cok tecrube edinmis Belediye Baskanina hic yakismamis bir davranistir. Görülen o ki gücü belediye memuruna yetmiş olup, Bu davranışı hiç demokratik olmamıştır. Oysaki meclisi yöneten meclis başkanı doğru olanı yapmış lehte ve aleyhte konuşmalara söz vermiş demokrasiyi işletmiş belediye başkanının meclis önünde yersiz çıkışını eleştirmiş ve böylece meclisin onurunu hiç muhalefet görmemiş başkana karşı korumuştur.
Mecliste söz alan AK Parti meclis üyesi faaliyet raporunu savunurken tasarruf edildiğini söyleyerek ve yapılan tasarrufu bir başarı olarak ifade etmiştir. Ancak tasarruf cari harcamalardan yapılmış ise başarı sayılabilir. Yatırım programından tasarruf adına vazgeçilmişse orada başarıdan değil başarısızlıktan söz edilir. Meclis üyesinin konuşmalarından anlaşıldığına göre. Zamantı tünelinden getirilecek içme suyu projesi ve bazı parkların yapımına 2009 faaliyet yılında başlanamamıştır ifadesiyle de tasarrufun yatırım programından yapıldığını istemeyerek belirtmektedir. Ve böylece de başkanın başarısızlığını tescil ve ilan etmiştir. Ancak siyaseten Ak partili üyelerin oyları ile faaliyet raporu  onaylanmıştır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.114 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?