logo

BİR DERNEĞİN DOĞUŞU

1984 yılında Büyükşehir ve Eminönü Belediyesi meclis üyesi seçildiğim dönemde, yeni kurulan ilçe belediyelerine yeni memur ve işçi alınıyordu ve belediye başkanı meclis üyelerine kontenjan tanıyordu. Develi hemşerilerimden ve yakınlarımdan iş talepleri olmadığı için kendi kontenjanımı başkaları için kullanmak zorunda kalıyordum.
Bir toplantı yemeğinde belediye başkanı “Kontenjanlarımı nasıl kullanıyorsun?” diye sordu. Bende tanıdığım hemşerilerimin benden iş talebi olmadığını ve İstanbul’da yaşayan çok sayıda Develili tanımadığımı bu nedenle yeteri kadar hemşerilerim ulaşamadığımı ve bundan üzüntü duyduğumu dile getirdim. Başkan “Vallahi Mehmet, bana kalırsa sen Develi’ler derneğini kurmalısın. O zaman Develili hemşerilerine daha kolay ulaşabilirsin.” diyerek karşılık verdi. Başkanın sözleri bende şok etki yaratmış olacak ki? İkinci gün dernek kuruluşuyla ilgili çalışmalara başlamıştım. Kendime yakın bildiğim 10 kişilik Develili arkadaşlarıma bir çay toplantısı yaparak dernek kurma fikrimi kendilerine açıkladım ve desteklerini istedim. Hepsinin tam desteğini alarak müteşebbis heyetini oluşturduk. Müteşebbis heyeti başkanlığını da ben üstlendim.
İlk iş olarak Yenikapı’da bulunan bir binadan daire kiraladık. Bir hafta içerisinde boya badanası yapılan daireye ofis mobilyalarını ve mutfak eşyalarını yerleştirdik. İlk 10 kişilik müteşebbis heyeti birer kişi daha getirince 20 kişilik kurucular kurulunu oluşturduk. Kırtasiyeden aldığım tip dernek yönetmeliğini ve dilekçemizi hazırlayıp müracaat edecektik ki Kadırga’da bulunan etli pide lokantasındaki toplantımıza Servet Develioğlu katıldı. Gayretlerimden ve teşebbüsümden dolayı beni tebrik etti. Ben de kendisinin bize katılmasını ve güç katmasını istedim. Bizleri kırmayıp kabul ettiler ve daha sonraki çalışmalarımızı birlikte yürüttük. Kurucu sayımızı Servet Bey sayesinde arttırdık. Dernek merkezimizdeki diğer eksiklerimizi birlikte giderdik. Daha çok Develili tanıması nedeniyle hareketimize umduğumuzdan fazla katkılar sağladı. Artık resmi müracaat etmek üzere her konumuz hazırdı. Servet Bey kurucular listesini hazırlamıştı ancak başkan ve ikinci başkan isimlerini boş bırakarak benim doldurmamı istedi. Bende kendisinin yaşça benden büyük olduğunu, çok Develili tanıdığını söyleyerek kendi adımı ikinci başkanlığa yazdım. Servet Bey ile birlikte hazır olan evraklarımızla resmi müracaatımızı yaptık. Derneğimiz “Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği” adı ile artık faaliyete geçmişti. 1987 yılında ilk yönetim kurulu toplantımızı Servet Develioğlu başkanlığında dernek merkezimizde yaptık. Başkan güzel bir konuşma yaparak oturumu açtı.
“Mehmet Bey derneği kurduk bundan sonra ne yapmalıyız?” diye sorudu. Bu soru karşısında kendisine iki önerimi sundum. “Öncelikle derneğimiz kültür ve dayanışma yuvası olmalı. Boş odalardan birini okuma salonu ve kütüphane olarak hazırlamalıyız. Ayrıca İstanbul’da üniversite okuyan Develili öğrencilere, öğrenci belgesini ve nüfus cüzdanını göstermeleri halinde, babalarının kim olduğuna bakmadan karşılıksız burs verelim.”
Her iki önerimi de sayın başkan takdirle karşılayarak yönetim kurulu kararı altına aldı ve acele bir şekilde uygulamaya başladık. Birinci yılımızdaki dernek faaliyetleri içerisinde Develili üniversite öğrencilerine burs vermeye başladık. Develili iş adamlarına küçük gruplar halinde yemekler düzenledik. Faaliyetlerimiz herkesten ummadığımız destekler alıyordu.
Bir faaliyet dönemini geride bırakmıştık. Genel kurulda ikinci dönem için seçimlerde aynı kadro devam etmek kararı aldık. Bu toplantıda dernek başkanımız Servet Develioğlu katkı ve çalışmalarımdan dolayı bana onursal başkanlık teklif etti. Kendisine beni onura layık gördüğü için teşekkür ettim ancak yaşça bu unvana uygun olmadığımı düşünerek onursal başkanlığı kabul etmedim. İkinci dönem sonunda işlerimde yaşadığım olumsuzluklar nedeniyle ikinci başkanlık görevimden de affımı istedim. Dernek faaliyetlerine de uzun süre iştirak edemedim. Son iki yıldır derneğimizin düzenlediği konferanslara dinleyici olarak katılıyor ve derneğimizin deki olumlu gelişmeleri izlemenin onurunu ve zevkini yaşıyorum.

1987 yılından 2009 yılına kadar geçen 22 yıllık bir zaman içerisinde Servet Develioğlu, Hüseyin Setenci, Yücel Suyolcu, Zeki Sevimay, Muzaffer Aksu, Necati Develioğlu, Mehmet Paksoy ve halen Sami Dedeoğlu başkanlığında yönetim kurulları başarılı çalışmalara imza atmışlardır. Bugün derneğimiz mülkiyetinin kendine ait olduğu bir merkeze sahip olup 240 adet Develili üniversite öğrencisine burs vermektedir. Ayrıca aylık konferanslar düzenlemekte, dergi yayınlamakta ve hemşeriler arasında iletişim ve dayanışma sağlamaktadır. Derneğimize emeği geçen bütün başkanlara ve yönetim kurullarına, bu süreçte maddi ve manevi destek sağlayan hayırsever hemşerilerimize katkıları için sonsuz teşekkürü bir borç bilirim.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.373 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?