logo

AT ARABASI

At, öküz, eşek, kağnı, at arabası yıllarca insanoğluna ulaşım hizmeti vermiş. Zamanın lüksü faytonlara da padişahlar binmiş. O zaman deselerdi ki; traktör, otobüs, kamyon, taksiler sizlerin yerlerini alacak hiç biri inanmaz, kimse kanmazdı. Hayvan yemleri, yulaf, arpa,  yonca, ot, saman gereksiz olacak, benzin, mazot, gaz yağı ile Araplar zengin olacak. Şeyhülislam bile inanmamış, görür görmez araçları gözlerini fal taşı gibi açmış; “Gevur icadı kullanmayın! Binmeyin! Günahtır…” diye fetva vermiş ve yıllarca bu araçlara padişahını bindirmemiş.
Bugün teknoloji harikası kabul ettiğimiz otomobillerimiz ile yakın, pek yakın gelecekte torunlarımız “Bunlar da ne? Nasıl kullanmış atalarımız, bu çağ dışı kibrit kutularını” diye dalga geçecekler. Durmak bilmeyen teknoloji karşısında nostalji olsun diye müzelerde sergilenecek. Eminim ki ultra çağda nakliye ulaşım araçlarına akıl-sır ermeyecek. At arabası gibi ot yemeyecek. RENAULT, MERCEDES gibi petrol içmeyecek. O günün insanı kırmızı, yeşil, sarı renkli trafik ışıkları nedir bilmeyecek. Uçakla gökyüzünden ya düşersek korkusunu hiç hissetmeyecek. Trendeki gibi sallanıp başı dönmeyecek.
Biz Türkler ultra teknolojik bir enerji buluşu yapıp dünyaya pazarlarsak Hıristiyan âleminin dini lideri din kardeşlerine “Türk icadıdır. Sakın kullanmayın!” demeyecek. Ülkenin ekonomik geleceği Türk mühendislerinin yapacağı bu buluşlar ile borçsuz olacak. Bu uğurda uğraşacak olan doğmamış Türk mühendislerine şimdiden sonsuz başarılar. Hayalsiz insan olmaz. Hele hayalleri olmayan mühendis hiç olmaz.
İşte bütün bunlar benim hayalim. Ah bir gerçek olsa…

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.499 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?