logo

Artık Belediye Başkanlığı Küçük mü geliyor?

1580 sayılı Mali İdareler Kanunu ile belediyelerin yapması gereken hizmetler belirlenmiş olup, belediye seçimleri bu hizmetleri en iyi yapacak olanı seçmek için yapılır. Belediye yasaları bu hizmetlere o kadar önem vermiştir ki. Bütün belediyelerde temizlik işleri müdürlüğü, mezarlıklar müdürlüğü, sağlık işleri müdürlüğü, zabıta müdürlüğü, yapı işleri müdürlüğü vb müdürlükler bu kanunla kurulmuştur. Belediye hizmetlerinde aksama yaşanır, ihmal olursa bu kanun gereği birinci derecede seçilmiş belediye başkanı sorumludur.
Çağdaş Develi Gazetesi’nde yer alan belediyeciliğin esasını teşkil eden hizmetlerdeki aksamalarla ilgili bazı haberleri okumakta ve çok üzülmekteyim.
İkinci dönemde seçildiğiniz için sizde bir bıkkınlık mı var? yoksa artık belediye başkanlığı size küçük mü geliyor? Seçilenler için, seçildiği yeri beğenmemek, küçümsemek çok kötü bir siyasi hastalıktır ve sonu hüsranla biter.
Aksine ikinci kez belediye başkanı seçilmiş olmak hizmetlerin eksisiz yerine getirilmesi ve yaratıcı projelere imza atma sorumluluğunu sizlere yüklemelidir.
Belediye başkanlığı ilçesinin temizlik işleri için gerektiğinde çöpçü, çarşı, pazar, umumi yerlerinin kontrolü için zabıta, rahmetli olan hemşerilerinin usulüne uygun defni ve mezarların bakımı için mezarcı, halkın sağlığı için doktor, ilçesinin fiziksel güzelliği için mimar, mühendis olmayı gerektirir.
İlçem Develi’ye böylesi bir görev anlayış çerçevesinde yaklaşılması gereğini hatırlatmak isterim.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.158 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?