logo

ALİ VELİ 49 50

Yurdumuzun deprem kuşağında olduğunu asırlardır bilmeyen yok.
Ancak bugüne kadar yaşanan depremleri hatırlayan da yok.

Yurdumda deprem olur, evler yıkılır, çöken binalar altında binlerce insan ölür, binlerce hayvan telef olur, milyarlarca maddi kayıp meydana gelir, ağıtlar yakılır, yas tutulur, yardımlarla kalanlar avutulur, kısa bir zaman sonra da herşey unutulur.

En son yaşanan Van depreminden önceki can kaybı olan deprem hangisi sorusuna cevap verebilecek insanımız da, yetkilimiz de yok. Cevap için mutlaka arşivlere bakmak gerekir.
Anlaşılan o ki, deprem sonrası için en ucuz yapılacak iş, acıları unutturmak olmuş ülkeyi yönetenler için.
Halk acılarını unutmuş, bağrına basmış, hükümetler de her seferinde gelecekteki muhtemel depreme kadar ne yapması gerektiğini unutmuş.  
Bu unutma alışkanlık haline gelmiş olacak ki, dokuz yıllık iktidarda kurulan hükümetler de, depremi unutturma, unutma alışkanlığına müptela olunca bir daha deprem olmaz sanmış ve deprem vergisi olarak toplanan paralarla duble yol yapmış.

7.2 şiddetinde Van depremi olunca bu iktidarın 4 aylık hükümeti şaşırmış, kendini güçlü sanarak dış ülkelerden gelen yardım taleplerini kabul etmemiş, kendi gücünü test etmiş.
Zamanın çok önemli olduğu deprem felaketlerinde test yapmak ne derece doğrudur?  
3 gün sonra yardım talepleri kabul edilmiş.
O halde hükümetin depreme acil müdahele yetersizliği böylece tescil edilmiştir.
Bu iktidarın çiçeği burnunda dört aylık hükümetinin son derece başarı ile yapabildiği iş yardım toplamak olmuştur. Somali için yapılan kampanya
10 üzerinden 10 puan.
Zaman yetersiz olunca yardım kampanyası düzenlemediği icin Libya’ya devlet kesesinden 300 milyon dolar hibe edilmesi icraatı için 10 puan.
Van depremi için yapılan kampanyada toplanan para miktarı her türlü takdire layıktır.
İnşallah uçak alımında vesaire kullanılmaz bu paralar.
O halde çok başarılı yardım toplama faaliyeti daimi kılınsın, her il için alfabetik sıraya göre deprem öncesi yatırımlara harcansınki toplanan para,
deprem sonrası ağlamayalım.
Yani bu uğurda toplanan paraları,
ben % 50 oy aldım, her istedğimi istediğim gibi yaparım diyerek
Ali Veli 49 50 yapmayalım.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.702 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?