logo

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesi ile sizlere yazar Turgut Akman’ın Şu Çılgın Türkler adlı kitabından bir alıntı (s.678,679) ve Türk Eğitim-Sen’nin öğretmenlerle yaptığı anket çalışması sonuçlarını sunuyor, yorumu siz değerli okuyuculara bırakıyorum. Eğitim ordumuzun öğretmenler günü kutluyorum.
***
Bursa Şark Tiyatrosu salonu İstanbul’dan gelen kadın ve erkek öğretmenlerle doluydu. Karışık oturuyorlardı. Kadınların çoğu sıkma başlıydı, erkekler kalpaklıydı. Ön sırada Fevzi Paşa, İsmet Paşa, Yakup şevki Paşa ve Kazım Karabekir Paşa ile yaşlıca öğretmenler oturuyordu.
M. Kemal Paşa şiddetli alkışlar, “yaşa” sesleri arasında sahnedeki kürsüye çıktı, alkışların bitmesini bekledi. Sivil giyinmişti: “Öğretmen hanımlar, öğretmen beyler! Bugün çok güzel bir gün. İstanbul’dan kalkıp buraya geldiğiniz için güzel. Hepinizi kendim ve silah arkadaşlarım adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün barış görüşmeleri için Lozan’a davet edildik.”
Alkışlar yükseldi.
“..Refet Paşa ve küçük bir birliğimiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve onun gazi ordusunu temsil en İstanbul’dalar.”
Alkışlar şiddetlendi.
“..Ve Loyd George, Başkanlıktan istifa etti.”
Salonu titreten alkışlara, “güle güle” sesleri de karıştı.
“..Hanımlar, beyler! Bu noktaya kolay gelmedik. Öğretmenlerimiz, şairlerimiz, yazarlarımız, uğradığımız felaketin bir daha yaşanmaması için o kara günlerin sebeplerini, nasıl kan ve gözyaşı dökerek kurtulduğumuzu, en doğru, en güzel şekilde anlatacaklardır. Bu vesile ile şehitleri tazimle yadedelim. Kurtuluşa emek vermiş asker sivil, kadın erkek, şehirli köylü, genç yaşlı herkesi minnetle selamlıyorum. Ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Dünyanın hiçbir kadını, “Ben vatanımı kurtarmak için Türk kadınından daha fazla çalıştım’ diyemez.”
Öğretmenler yürekten alkışlıyordu.
Komutanlar ürperdiler. Anadolu kadınları olmasaydı bu zafer acaba kazanılabilir miydi?
“..Ama bilelim ki bugün ulaştığımız nokta gerçek kurtuluş noktası değildir. Kurtuluşa ancak uygar, çağdaş, bilime, fenne ve insanlığa saygılı, istiklalin değerini ve şerefini bilen, hurafelerden arınmış, aklı ve vicdanı hür bir toplum olduğumuz zaman ulaşabiliriz.     Öğretmenler! Ordularımızın kazandığı zafer, sadece eğitim ordusunun zaferi için zemin hazırlamıştır. Gerçek zaferi, cahilliği yenerek siz kazanacak, siz koruyacaksınız. Çocuklarımızı ve geleceğimizi ellerinize teslim ediyoruz.
Çünkü aklınıza ve vicdanınıza güveniyoruz!”
Öğretmenler Gazi M. Kemal Paşa’nın ellerini öpmek için kürsünün önüne aktılar.
***
Türk Eğitim-Sen’nin Türkiye genelide 3 bin 65 öğretmen üzerinde gerçekleştirdiği anket sonuçları:
–    %60.4’ü kirada oturuyor,
–    %70.5’inin kredi kartı borcu bulunuyor,
–    %33.2’si maddi sorunların aile hayatlarını olumsuz yönde etkilediği,
–    %21.6’sı maddi sıkıntılar nedeni ile eşiyle ayrılma noktasına geldiğini,
–    %7.5’i depresyonda olduğunu,
–    %37.2’si mesleklerini sevmeyerek yaptığını söylüyor.
Daha vahim bulgular öğretmenlerin eğitim süreciyle karşımıza çıkıyor. “Öğretmenler iyi yetiştirilmemektedir” diyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.413 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?