logo

TİCARETEN LENTEBUR SIRRI NEDİR ?

Asla zarar ettirmeyen ticaret, insanın Allah (c.c) rızası için tasadduk ettiği şeydir. Riyadan, şandan, şöhretten uzak gerçekten sırf ve sırf Allah için verilen azıcık bir şey veya bir kaç TL “Ticareten Lentebur” sınıfına girer.
Gösterişten dolayı veya mahalle baskısından dolayı veya hatır için yapılan yardımlar bu sınıfa girmez. Eskiden dualarımız’da “Yarabbi yaptığımız Salih amelleri Ticareten Lentebur sırrına erdir diye dua edilirdi”. Ticareten Lentebur kelimesi faatır suresi’nin 29.ayetinde geçer. 29 ve 30. ayetleri’nin manasına bakmanızı tavsiye ederim.
Kelimenin manası hiç zarar ettirmeyen ticaret demektir. Yani bir insan’ın gerçekten ve gerçekten sırf Allah (c.c) rızası için 1 TL bir kimseye veya bir yere yardım etmesi, o kişiye kıyamete kadar sevap getirir. Velevki; O insan dünyada yaşamamış olsun. Çünkü; Peygamber Efendimiz (a.s) bir hadisi şeriflerinde “insan oğlu ölünce amel defteri kapanır” ancak üç sınıf insanın amel defteri kapanmaz, birincisi; Sadakayı cariye verenler, ikincisi; Arkadan dua eden hayırlı evlat yetiştirenler, üçüncüsü; Öğretilen ilimler,insanlar amel ettiği müddetce o kişiye sevap yazılır.
Bu sebepten dolayı yaptığımız yardımların, küçüklüğü değil, Allah (c.c) rızası için olmasına dikkat etmeliyiz, ve verdiğimiz kimselere veya kurumlara veya vakıflara dikkat edilmelidir. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde’de maalesef yanlış yapanlar olabiliyor. Yardımlarımızı “Talebeyi Ulume” verilmesinin ayrıca bir değeri vardır.Hz.Fatih bile medresenin girişine, kapının eşikliğini kazdırıp, parmaklıklarla örttürmüş, gelip geçen talebelerin ayakkabılarının toprağı, tozu, çamuru dökülüp biriksin diye. Demişler efendim ne yapıyorsunuz? “bu toprakla beni gömeceksiniz”; Çünkü melekler talebelerin ayaklarının altına kanatlarını sererler.
İslam’da ilim ve hem öğrenen, hem’de öğreten çok kıymetlidir.Hele bu asırda, hem dünya ilimlerini, hem’de ahiret ilimlerini öğrenmek çok önemlidir. Çünkü tek kanatlı kuş hiçbir zaman uçamaz. Bu hususta ben şahsen, bizim ilçemizdeki Reşadiye Yurtlarını bir çok yönden takdir ediyorum.
Birincisi; İlçemizin 50 küsur köyünün ilköğretimini bitirmişte lise okuma imkanı olmayan çocuklara ticaret gözetmeden çok küçük veli katkılarıyla liselerini okuma imkanları hazırlıyorlar. Buralardan liseye giden çocuklar,aynı zamanda beş kuruş ödemeden hafta sonları liselerden öğretmenler gelerek dershane hizmetlerini almış oluyorlar. Bunun yanında diğer takdir ettiğim nokta Ulumi Arabiye öğreniyorlar.
Bu yurtlar hem sosyal hizmet veriyorlar hemde müsvet ilim ve uhrevi ilim yuvalarıdır. Ayrıca benim en çok takdir ettiğim nokta, günde üç vakit yemekten sonra, öğrencinin birisinin dua edip diğerlerinin amin demesidir.
Yemek duasının küçük bir bölümünün manasını kısaca yazalım, Çünkü; Ticareten Lentebur Sırrı orda tecelli ediyor. Arapça yapılan dua’nın içeriğine baktığımız zaman, (Allahümmağfir Sahibi Hazettaami Velakiliyn) yani, ”Yarabbi şu yemeğin sahiplerini ve yiğenleri affeyle”. (Allahümmecal devletehüm daimen ve evladehüm salihan) ”Yarabbi devletimizi daim eyle, evlatlarımızı hayırlı evlat eyle diye dualar ediliyor. Tabiki Rabbimizin razı olduğu her ihtiyaç sahibine veya kurumlara veya vakıflara verebiliriz.
Unutmayalım’ki Ahiret bankalarında da hesap numaralarımız vardır. Ticareten Lentebur’un neticesini inşallah göreceğiz.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
33.073 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?