logo

SAHURA KALKMAK ŞARTMIDIR ?

Orucun 3 şartı vardır. Bunlar yerine getirilirse oruç sahih olur. Birincisi niyetlenmek, ikincisi vaktini bilmek yani iftar ve imsak vakitlerini bilip riayet etmektir. Üçüncüsü orucu bozan şeylerden korunmaktır. Sahura kalkmak ise peygamber efendimizin sünnetlerindendir. Hz. Allah’ın (c.c) rızası: inanarak, ihlasla ibadetleri sünnetleri ile, adaplarıyla beraber yapmaktan geçer. Ramazan-ı Şerifin, orucun en değerli zaman dilimi iftar anı ile sahur vaktidir. Seher vakti çok kıymetli bir zaman dilimidir.
O sırada gök kapıları açılır ve gündüzde olandan daha fazla ilahi rahmet tecelli eder. Uyumaktan münezzeh olan Allah’a (c.c) tevbe ve istiğfarda bulunmak, Kur’an okuyup teheccüd namazı kılmak ve sahur yemeği yemek gecenin bereketindendir.
Peygamber efendimiz (a.s) bir hadisi şeriflerinde Biz ümmetlerini sahur yemeğine teşvik etmekte ve “Sahur yemeği yiyiniz, çünkü onda bereket vardır.” Buyurmaktadır. (1.)
Her ibadette olduğu gibi oruç ibadetinde de Rasüluluh’ın (a.s) yaptığı gibi yaşamak hayatımızın kesinlikle ve kesinlikle bereketi ve rahmetidir.
Başka bir hadiste “Bizim orucumuzla ehl-i kitabın orucunu ayıran şey sahur yemeğidir.” Buyuruyorlar. (2.)
Bu bakımdan sahura kalkmak orucun en önemli sünnetlerindendir.
Rabbimiz (c.c) oruçlarımızı rızasına uygun tutmayı nasip eylesin.
Diğer sorularımızı inşallah gelecek haftalarda yazarız. Haftaya orucu kasten bozanların cezası neden başka sayı değil de 61 gündür.
Kaynaklar : 1. İbni Mace 2. Müslim

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.632 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?