logo

MÜSLÜMANLAR YILBAŞI KUTLAR MI?

Cennetle alakalı bir çok ayetler ve hadisler vardır,cennetin nasıl olduğunu ancak bu şekilde anlayabiliyoruz.
Kıyamet günü cennet ehli olanlar cennetin kapılarına gittikleri vakit kapı önünde bir ağaç görürler, ağacın altında iki su akar emrolundukları üzere önce bu sudan içerler, içlerinde olan bütün hastalıklar ve gıllu gış zail olur.
Sonra ikinci suda yıkanırlar, vucudları parlar, artık saçları bozulmaz, başları kirlenmez, daima yıkanmış ve taranmış olarak kalırlar. Sonra cennete girerler, cenneti Hazini onları karşılar ve; size selam olsun hoş geldiniz temiz oldunuz ebedi kalmak üzere buraya giriniz der.
Binlerce hizmetciler onları karşılar ve bir efendi gibi etrafını sararlar, sonra bu hizmetcilerden birisi bu adama ayrılan saraylarından birisine götürür sarayındaki huriler kapıda karşılarlar.
Adam kendi sarayına bir göz gezdirir.
Dünyada görmediği hayalinde düşünemediği güzellikte ömrü boyunca çalışsa kazanamayacağı saltanatı görür.
Birde bakarki kapısının kenarı inci taşlarındandır, üzerinde kırmızı beyaz, yeşil ve her türlü renklerden işleme vardır.
Evinin damına örtüsüne baktığı vakit onu şimşek gibi parlak görür, sonra başını sağa sola çevirir. Hurilerden Eşler, işlemeli kaplar, sıra sıra oturaklar, döşeli minderler görür ve oturup yaslanarak; Bana bunları veren rabbime hamdolsun der.
Melek’lerden birisi artık bundan sonra yaşamak var ölmek yok, yerleşmek var göç yok, sıhhat var hastalık yok, gençlik var ihtiyarlamak yok diye seslenir.
Sadece biz tahsis edilen saraylardan birisini yazmış olduk, Binlerce şehirlerin sarayların, hizmetlerin, hurilerin müminlerin emrinde olduğunu bir çok hadisi şeriflerden anlıyoruz. Peygamber efendimiz, (a.s.) “Size Cennet köşklerinden haber vereyimmi? ”Cennette öyle köşkler ve saraylar vardırki; hepsi çeşitli cevherlerden imal edilmiştir.
Burada gözler görmedik, kulaklar duymadık hatır ve hayale gelmeyen nimetler zevki sefalar vardır. Mümin Dünyası için Ahiretini yıkmayan, dünya ve ahiret için çalışan gerçek istikbalin ahiret olduğuna inanan akıllı insandır.
Rabbimiz(c.c) cennete girenlerden eylesin.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.314 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?