logo

MÜSLÜMAN NASIL OLMALI ?

Müslüman Allah’a (c.c) tevekkül eder, korku ile ümit arasında yaşar, müslüman sebeplere yapışır, tembel olmaz. Allah’ın kaderine, takdirine razı olur, isyan etmez.
Yaptığı iyilikler kendisini sevindirir,kötülükler’de üzer, Müslüman insanlara karşı kin ve nefret beslemez,onlar için dua eder.

Kendisi için istediği şeyi, onlar içinde ister. Ahlakı güzel olur, kimseyi ayıplamaz, lanet etmez, çirkin söz söylemez ve hayasız olmaz.

Alış verişte kimseyi aldatmaz,asla yalan söylemez, Müslüman bir delikten iki defa ısırılmaz, İnsanlar malları ve canları hususunda müslümandan emin olurlar.
Müslüman komşusuna iyilik eder, asla onlara eziyet ve sıkıntı vermez, Müslüman mütevazi olur, rıfk sahibi olur,birbirini üzdüğü,eziyet verdiği vakit özür dilemesini bilir, Peygamber Efendimiz (a.s) bir hadisi şerifinde bana en sevimliniz ahlakı en güzel olanınızdır, Muhakkak Allah (c.c) (Refiktir) yumuşak huyluluğu sever.

Başka bir Hadis-i Şerif’te şöyle buyruluyor;
Yumuşak huyluluktan mahrum olan,hayırdan mahrum olur,kimde yumuşak huyluluk varsa dünya ve ahiret saltanatı verilmiştir.Size cehenneme girmeyenleri onları göstereyim mi; yumuşak huylu,cana yakın ve insanlara kolaylık gösteren insanlardır.Dikkat ediniz size cennet ehlini haber vereceğim, Onlar güçsüz ve mazlum (haksızlığa,zulme) uğrayanlardır. Cehennem ehli ise; Küstah ve kaba olup büyüklük taslayanlardır.
En akıllı müslüman bildiği şeylerle,bildiği kadar amel edendir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.447 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?