logo

MÜNAFIKLIKLIĞIN BELİRTİLERİ VARMI?

Münafık kelime manası nifak saçan demektir. İstiğmal manası içi başka dışı başka demektir.
Dini manası ise Müslüman olmadığı halde müslüman gözükmektir.
Peygamber efendimiz (a.s) üç şey kimde bulunursa o kimse oruç tutsa, namaz kılsa, haç ve umre yapsa ben Müslümanım dese de münafıktır.
O üç şey haber verdiğinde yalan söyler,söz verdiğinde sözünden döner,bir şey emanet olursa hiyanat eder. Müslüman doğal, içi ve dışı bir olan, fitne fesattan uzak,hiç ama hiç yalan konuşmamaya özen gösterendir.
Öyle bir asırda yaşıyoruzki, iki yüzlü olmak, yalanı, dolanı ne kadar çok becerirsek o kadar başarılı sayılıyoruz. Saflık, dürüstlük, doğal olmak ise Ahmaklık kabul ediliyor. Eshab-ı İkram Münafık olmaktan çok korkarlardı, çünkü 7 cehennemin en alt tabakasında münafıklar ebedi olarak kalacaklardır. Münafıklar Allah katında kafirlerden daha aşağıda olanlardır.
Eğer yalan konuşabiliryorsak emanete ihanet ediyorsak  fitne, fesat çıkarıyorsak akşam yattığımızda bugün yalan konuştummu,bugün ne günah işledim diye kendimizi çekap yapmalıyız. Bu işin hiç şakası yoktur, Velevki beş vakite beş daha katalım.
Peygamber efendimiz (a.s) berberine Münafıkların listesini vermişti. O zat sır gibi sakladı. Münafıkların birisi öldüğü zaman cenaze namazına gitmiyordu.
Hz.Ömerin (r.a.) dikkatini çekti. Halifeliği zamanında Ya Pak (r.a.) Ne olur, söyle o listede ben de varmıyım?diye sordu.
Çünkü münafıklık bu kadar tehlikeli bir sıfattır.
Velhasıl Kelam Münafıklığın belirtirleri yalan konuşmak, iki yüzlülük, ihanet etmek gibi sıfatlardır. Bu konuda bir çok ayet ve hadisler vardır. Rabbimiz(c.c) Münafıklık sıfatlarından muhafaza eylesin.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.571 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?