logo

MEHTİ (A.S) HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜNÜZ NEDİR ?

Bu hususta bizim görüşlerimiz önemli değildir. Önemli olan ehli sünnet alimlerinin görüşleridir.Çünkü Peygamber Efendimiz(a.s) bu hususta açıklık getirmiştir.
Bazı Allah Dostları ve alimler fetvalar vermişlerdir.
Bizler ancak onların görüşlerini naklederiz. Mehtinin (a.s) geleceğini Peygamber Efendimiz haber vermiştir.Büyük İslam alimlerinden İmam-ı Suyuti ise Peygamber efendimizin hadislerinden bu ümmetin ömrünün 1500 seneyi aşmayacağını bildirdiğini haber vermektedir.
Bugün itibariyle hicri 1432’de bulunuyoruz(1).Tasavvuf alimlerinden İmam-ı rabbani hazretleri ise Hz. Mehti’nin (a.s) ortaya çıkışının yeni yüzyılın başında olacağını haber vermektedir.
Yani hicri 1350’den evvel veya 1450’den evvel olabilir(2).Hz.Mehti (a.s) varisi resülden olacaktır.
Yani Peygamber Efendimizin Peygamberlik makamı hariç diğer bütün yetkileriyle gelecektir. Mehti’den (a.s) manevi yönden daha büyük evliya olmayacaktır.
O en son mürşidi kamillerden biri olarak gelecektir.Yine İmam-ı Rabbani Hazretleri Hz. Mehti’nin (a.s) velayet makamının yani evliyalığın en yüksek makamında olacağına göre nakşi yolundan olacaktır buyuruyor(3).Bütün bunlar şunu gösteriyorki mehti (a.s) tarikat ehli olacaktır.Ehli sünnet inancı böyledir.İsa (a.s) da ruh meal ceset geleceği yine ehli sünnetin inancıdır.
Şahsı manevi olarak geleceğine inanmak ehli sünnet inancına zıttır.
İtikat sistemimizin bu husustaki inanç biçimi böyledir.
KAYNAKLAR : 1) Kıyamet alametleri s.299 – 2) Mektubat-ı şerif c.3 (158-199 ) 3) Mektubat-ı şerif (251.)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.314 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?