logo

MAKAMI MAHMUD NEDİR ?

Cenabı Hak, Peygamber (a.s)’e ümmetinin yarısının cennete girmesi ile onlara şefaat selahiyeti  arasında bir tercih hakkı tanıdı. Resulü Erkemde şefaati tercih etti. Zira bu büyük şefaat daha umumi ve yeterli kurtarma şeklidir.
Annelerin evlatlarından kaçtığı,evlatların babalarından kaçtığı,dostların birbirinden kaçtığı, o mahşer yerine,insanların kimi maymun suretinde,kimi hınzır suretinde,kimileri değişik değişik,suretlerde harşolundukları o gün kimi insanlar yürüyebilmek için ışık arayacak,kimisi sürünecek,kimisinin salyası akacak,dünyadaki amellerimize göre o büyük huzura hesap vermek için mahşerde toplanacağız.İşte o gün o dehşeti gören insanların birbirlerinden kaçtığı gün,kimsenin kimseye faydası olmadığı gün birisi çıkacak insanlık için kurtarıcı o Rabbimizin Sevgilisi Peygamber Efendimizden başka kim olabilir. O gün biz kimsesizlerin kimsesi olan o zat imdadımıza yetişecektir.  Kalbinde zerre kadar imanla ahrete göçenler günahlarından dolayı cehenneme gireceklere şefaat edecektir. Ümmetinin bazılarının hesap vermeden direk cennete girecekleri için şefaat edecektir. Peygamber Efendimiz buyurdular ki; Allahtan (c.c) ümmetim için şefaat izni istedim: bana hesapsız ve sualsiz cennete girmeleri için yetmiş bin kişiye şefaat izni verdi. Mahşer günü mahşer halkının rahat etmesi için,hesapları çabuk görülmesi için şefaattır’ki işte buna Şefaati Kübra denir.İşte o anda ki herkesin can derdine düştüğü anda ki o kurtarma selahiyetinde’ki o konuma (kurtarma operasyonu) Makamı Mahmud adı verilmektedir.Şefaat,ahiret hayatında çok lazım olacaktır.Zira ahiret hayatındaki zorluklar dünyada olanlardan daha şiddetlidir.Şefaat etme hakkı cenabı hakkın (c.c) iznine bağlıdır.Ehli sünnet inancına göre şefaat haktır.Peygamber Efendimiz (a.s) kıyamet günü şefaatim haktır.Kim buna iman etmezse,şefaatime ehil olmayacaktır.
Her peygamberin kabul olunmuş bir duası vardır ve her peygamber duasını yapmakta acele etmiştir. Fakat ben şefaat etmek için duamı kıyamet gününe sakladım.Ümmetimden kim Allaha (c.c) şirk koşmadan vefat ederse,inşallah bu şefaate nail olacaktır.Kuranı kerimin kendisi okuyanlara şefaat edecektir.
Peygamber Efendimiz (a.s),diğer peygamberler,alimler,şehitler,akrabalık hukukunu koruyanlar ve emanete ihanet etmeyende şefaat edecektir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.295 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?