logo

KUR’AN-I KERİM DE SAĞCI-SOLCU TERİMLERİ VAR MI ?

Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak (c.c) öncüler, sağcılar, solcular olmak üzere üç zümreden bahseder.
Kıyamet koptuğu vakit, dağlar didik didik parçalanacak. Her şey saçılmış toz olduğu zaman bütün insanlık Müslümanı, Kâfiri hepsi toplanıp üç sınıf olacaktır.
Birinci sınıf öncüler yani Peygamberler, bunlar mücevheratla işlenmiş tahtlar üzerinde yaslanarak karşı karşıya oturacaklar. Sürahilerle, ibriklerle, menba şarabından dolu kadehlerle etrafında dolaşan genç hizmetçiler olacak. Başları ağrımaz sarhoş olmazlar. Beğendiklerinden meyveler canlarının istediğinden kuş eti yerler. Saklı inciler gibi iri gözlü huriler (öncüler için)… İkinci sınıf insanlar, Bunlar da sağcılar. Bunların mükafatı : bitip tükenmeyen meyveler arasında, uzun bir gölge içinde, çağlayan su başında olacaklar, dalbastı kirazlar, sıvama muzlar arasında Kocalarına âşık bakire huriler ve köşklerdedir…
Üçüncü sınıf insanlar,Bunlar da solcular. Bunların cezası : içlerine işleyen kaynar su ve alev, simsiyah bir dumandan gölgelikler altında, Zakkum ağacından karınlarını doyuracaklar. Susuzluktan o kaynar suyu içecekler hem de susuz develerin su içtiği gibi.
Bir de cehenneme atılışları var ki işte kesin gerçek budur.
Velhasıl kelam sağcılar, solcular kelime olarak Kur’an’da vardır. Ancak bizim anladığımız şekilde sağcı-solcu değil amel defterleri sağdan alanlara sağcı, soldan alanlara solcular terimi kullanılmıştır. Rabbim amel defterleri sağdan alanlardan eylesin.
Kaynak: Vakia Suresi Ayetleri

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.471 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?