logo

HİCRİ YILBAŞINDA NELER YAPILIR ?

Seneler akıp gidiyor bir sene daha geride kaldı. 6 Aralık Pazartesi Günü Hicri Yıl başını yaşadık.Hicri 1432’ye girmiş bulunuyoruz.
Acılarımızla, tatlılarımızla, sevaplarımızla, günahlarımızla, bir sene daha geçti. Acılarımız için göz yaşı döktük, kimimiz göz yaşlarını içine kimimiz dışarı akıttı. Böyle bir hicri yılı daha geride bıraktık. Muharrem ayına girerek yeni bir yıla başlamış olduk, Bir senenin muhasebesini yapmaya çalıştık, istiğfarda bulunmak günahlarımız için bu manevi günlerden istifade etmek elzemdi. Fiili tövbe etmek yani tesbih namazı kılmaya çalıştık. Bir Hadis-i Şerifte Peygamber efendimiz (a.s.) : Ya Abbas denizdeki köpükler gibi günahlardan arınmak istiyorsan sonbaharda yaprakların ağaçlardan döküldüğü gibi günahlarının dökülmesini istiyorsan tesbih namazı kıl.
Bunu mümkünse her gün, değilse haftada bir gün, Ayda bir gün, daha olmadı senede bir gün hiç olmazsa ömründe bir gün kıl buyuruyorlar.
16 Aralık Perşembe günü aşure günüdür. O günün manevi yönünden istifade etmek için oruç tutmak çok eftaldır. Kim o gün evine ufak tefek alışveriş yaparsa rıskına bereket gelir. O gün en az 10 Müslümana selam vermek güzeldir.O gün gusul edenler ufak tefek hastalık görmezler. O güne mahsus özel namazlar vardır. Kılmaya çalışalım. velhasıl kelam müslümanların yıl başları ibadetlerle, ilticalarla, dualarla, bizi yaratana hamd ederek kutlanır.
Hicri yeni yılımız mübarek olsun.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.320 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?