logo

HAYAT OKULUNUN DİPLOMASI OLUR MU?

Dualarımızda dikkat edersek hep Ya Rabbi diye dua ediyoruz, yani ey beni terbiye eden  demektir. Gerçekte rabbimiz (c.c.) biz insanları çeşitli sıkıntılarla hastalıklarla, değişik değişik hallerle terbiye eder, bunun neticesine göre son nefeste manevi diploma bizlere takdim edilir.

Resulu Ekrem Efendimiz (a.s.) buyuruyorlar ki kulun günahı çoğalıpta onu yok edecek ameli bulunmazsa, Rabbbimiz (c.c.) ona sıkıntılar verir ve günahlarına kefaret kılar,günahlardan öyleleri vardır ki onları ancak geçim hususunda çekilen sıkıntılar yok eder,biz kullar haram ve helallere dikkat etmeliyiz. Bu hususta elbette çok şeyler biliyorsunuzdur, siz okuyucularımza Peygamber efendimizin görüşlerini yazmayi üzerimize borç biliriz. Peygamber(a.s.) buyuruyorlar ki Adem oğlunun karnına haramdan bir lokma inerse, o lokma, içinde olduğu müddet yer ve gök melekleri ona lanet eder. İnsanın ruhu vucudundan ayrılmadan evvel mutlaka gideceği yer kendisine gösterilir. Gerek yatakta olsun gerekse ani ölümlerde olsun bu böyledir, bütün deliller bunu gösteriyor.

Peygamberimiz (a.s.) sizden biriniz nereye gideceğini bilmeden ve hatta cennet veya cehennemdeki yerini görmeden dünyadan çıkmaz buyurmuştur, geride kalanlarda giden insanın hayat diplomasını  iyi olup olmadığını ölen kişinin halinden anlayabilirler.

Ölüm döşeğinde yatan insanın eğer anlı terliyorsa gözlerinden yaş akıyorsa, dudakları kuruyorsa bu cenab-ı hakkın (c.c.) Rahmetinin indiğinin alametidir. Boğazı sıkılmış gibi horluyorsa yüzü kızarıyorsa, dudakları mosmor oluyorsa buda gazabının indiğinin alametidir.

Ölürken dilinde kelimeyi şehadet getiren kimsede hayır alametidir. Resulu ekrem efendimiz(a.s.) buyuruyor ki ölülerinize şehadet kelimesi telkin edin zira o şehadet geçmiş hatalari yok eder. Vel hasıl kelam insanın ömrü boyunca yaşamış olduğu hayat biçimi ahiretini şekillendirir. Mertebesi en düşük olan müslümana bu dünyanın on misli büyüklüğünde, içinde yüzlerce saray olan ve seksen bin hizmetçisi olan bir saltanat verilecektir. Peygamber efendimizin (a.s.) bu müjdelerine inşaallah hepimiz sonunda nail oluruz.
Yazmak kolay, konuşmak kolay ama yaşamaya gelince işte zayıf noktamız bu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.865 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?