logo

ERKEKLERE ALTIN TAKMAK

Bu husustaki hadis-i şerifler gayet açıktır. Hazret-i Ali’nin rivayetine göre, bir defasında Peygamberimiz (a.s.) ipek bir kumaşı sol eline, bir parça altını da sağ eline aldı. Sonra bunları elleriyle yukarı kaldırdı, orada bulunanlara gösterdi ve şöyle buyurdu: Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir(1). Eş’as İbn Suleym’in bir rivayetine göre “Resulullah bizleri altın yüzük, yahut altın halka takınmaktan nehyetti ”2”. İslâmiyet`in haram kıldığı meselelerde şüphesiz, birçok hikmetler vardır.
Ancak haramlığın hikmet ciheti, önemli değildir. Yani birşeyin haram kılınışında asıl sebep, Allah’ın onu yasaklamış olmasıdır.
Allah yasakladığı için o haramdan sakınmamız gerekir. Hikmetlerin araştırılması bu temel prensibin anlaşılmasından sonra gelmelidir.
Bu hususta Alimlerin çeşitli görüşleri vardır. Bazı görüşlere göre; Altının erkeklere haram olmasının sebebi negatif enerji üretmesinden dolayıdır.
Kadınlarda ise negatif enerjiden meydana gelen bakterileri adet halleri ile temizleme imkanları olduğundan dolayı onlara altın takmak caiz olmuştur.
Diğer bir okuyucumuz; Kuranda şifreler varmıdır diye soruyor. Elbette bir çok şifreler vardır.
Ancak insan olarak çözme şansımız çok azdır.
Biz müminlere düşen rabbimizin emir ve yasaklarına uymaktır. Şifre varmı yokmu diye o kadar ilgilenmek doğru değildir.
KAYNAKLAR
1- İbni Mace 2-Müslim

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.104 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?