logo

DUANIN MAKBUL ZAMANLARI VAR MIDIR?

Dua ibadetin özü ve müminin silahıdır. İbni Abbasdan (r.a.) rivayet edilen bir Hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.) dikkat ediniz düşmanınızdan kurtulmanız, bol bol rızka kavuşmanız için size gece gündüz dua etmenizi tavsiye ediyorum, çünkü dua Mümin’in silahıdır.
Dua gök ve yerin nuru dinin direğidir, buyuruyorlar. (1)
Cenab-ı Hak (c.c) dualarında ısrar edenleri sever, çünkü ibadet edilen evlerde, temiz kalp ve iyi niyetle yükselen dualar felaketlerin düğümlerini çözerler. Belaların musibetlerin geldiği zamanlarda, duamızın kabul edilmesini istiyorsak, refah ve iyi günlerimizde duayı çok yapmak lazımdır.
Dua başa inen felaketlere de inmeyenlere de fayda verir. O halde ey Allah’ın (c.c.) kulları duaya devam ediniz, buyuruyor peygamber efendimiz (a.s) Hakim içten gelmeyen dua kanadı kırık kuş gibi uçamaz, menzile varamaz.
Duanın makbul zamanları vardır, yağmur yağarken namaza başlamadan evvel, Kabe’yi Muazzam’ın görüldüğü ilk an ezan okunurken, gurbette, Kuran-ı Kerim hatminden sonra, iftar sofrasında yapılan duaların kabul edileceğini Peygamber Efendimiz (a.s.) müjdelemiştir.(2)
Duada istenilen şey için acele etmemelidir, dua ettiğime kabul edilmedi demek doğru değildir.
Kabul edileceğine tam inanarak dua edelim, bilelim ki inanmadan yapılan dua kabul edilmez.
Sad bin Ebi Vakkas (r.a.) duasının kabul olmadığını Resulullaha söyleyince : Ya sad haramdan sakın çünkü karnına haram lokma giren kimsenin duası kırk gün kabul edilmez buyurmuşlardır.
Rabbimiz (c.c.)  bir kimsenin duasını, yalvarmasını kabul edebilir, fakat istediğini geciktirebilir.
Bunun sebebi ya ezelde takdir edilen vakit gelmemiştir, ya ahrete bırakılmıştır, yada meşru değildir. Kıyamet günü cenabı hak (c.c) dünyada iken dua edipte kabul edilmeyen kimselere dualarının arz ederek : bu senin falan zamanda yaptığın falan duadır.
O duanın yerine sana bu sevabı veriyorum buyuracak, o kadar sevap verecekki o kul keşke dünyada hiçbir dua kabul olmasaydı da bugün onun karşılığını görseydim diyecektir.
Hadis-i Şerif (3)
Birde duanın eşref saati olduğu gibi kimlerin duasını kabul olduğunu yazalım. Misafirin duası, anne ve babanın evlatlarına yaptığı dua, mazlumun duası red olunmaz.
Atalarımız ne güzel söylemişler alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.
Onun için günlük hayatımıza dikkat etmeli kimseye haksızlık etmemeliyiz. Velev’ki canımız yansa bile adaletten ayrılmamalıyız. Bizler kibirli olduğumuz zamanlar dua edemeyiz.
Çünkü herşeyi kendimiz yaptığımıza kendi gücümüze inanarak kendimizi  müstağni hissederiz.
Oysa ki her şey Rabbimiz vel kemal hazretlerinin gücüyle ve dilemesiyle oluyor.
Onun için dua müminin silahıdır. Dünya’da kimse  zengin insan gösteremez. Çünkü hiç birşey kendimize ait değildir, emanettir. Sahibi alır, verirse aldığımız bir nefesi dahi almaya gücümüz yetmez.Öyleyse neyimize güveniyoruz? Zenginliğimize mi? Makamımıza mı? Şöhretimize mi? İlmimize mi? Bunların hepsi hatdimizi bilmezsek rabbimiz (c.c) ile kendi aramıza büyük bir perdedir.
Bu sebeple muhtaç olduğumuzu anlayıp geleceğimiz için bol bol dua edelim.
Hele birbirimizin kıyabında yapılan dualar daha makbul olduğunu unutmamamız lazımdır.
Onun için kendi kimliğimizi aşarak her ne kadar işimize gelmese’de dua edelim.
Kaynaklar : 1. Şiratül İslam 2.Ebu Davud 3.Tenbihul Gafilin

Share
2.211 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?