logo

DOĞUM ESNASINDA ÇEKİLEN SANCILAR BÜTÜN GÜNAHLARI SİLER Mİ ?

İslam’da annelik büyük bir nimettir. Annelik büyük fedakarlık isteyen bir sıfattır, Cennet annelerin ayağının altında buyrulurken mecaz olarak denmiştir.
Yani annelik o kadar zor ve meşakkatli bir makamki,Cennete gitmek ancak ve ancak onları memnun etmekten geçer manasındadır. Hasta olan annesini kabe’nin etrafında tavaf ettiren bir hacının orda bulunan sahabeden birine nasıl Annemin Hakkını ödemiş oldummu? Sorusuna o sahabi ” Hayır ” sen onun seni doğururken attığı bir çığlığın dahi hakkını ödeyemedin cevabını vermiştir.
Hz.Cabir (r.a) efendimizden rivayet edilen bir hadiste Resulü Ekrem buyuruyorlarki : Anne hamileliğinden doğum yapıncaya ve çocuğu memeden keseceği güne kadar aldığı sevap ALLAH (c.c) yolunda nöbet tutan kimse gibidir.
Doğum esnasında ölen Anne hükmen şehittir, Hatta ve hatta ta doğumundan tutunda çocuk sütten kesilinceye kadar olan zaman içerisinde ölürse yine şehittir.
Başka bir hadisi şerifte buyruluyorki;  Müslüman anne hamilelikten doğumuna kadar ve çocuğu memeden kesene kadar ALLAH yolunda (c.c) Mücahit gibi olup, ölürse şehit makamı verilir (1). Yine bu mevzumuzla alakalı Peygamber efendimiz (a.s) şöyle buyurmaktadır: Bir kadın kocası kendisinden razı olduğu halde hamile kaldığında,gündüzleri oruç tutan geceleri namaz kılan gibi sevap alır.
Doğum sancısı tutunca onun sevabının büyüklüğünü ancak ALLAH(c.c) bilir. Doğum yapınca çocuğun emdiği her yudum süte karşılık bir sevap verilir. Geceleri çocuk onu uykudan kaldırarak verdiği ezaya karşılık rabbimiz (c.c) yetmiş köleyi hürriyetine kavuşturmuş gibi sevap verir(2). Velhasıl kelam doğum sancıları,azaları,çekilen sıkıntılar bütün günahlarımızın affına vesile olur diyemeyiz. ama birçok günahlarımızın af olmasına sebep olur,büyük ecirler ve mertebelerin en büyüğü olan cephede nöbet tutan öldüğü zamanda şehit olan şehitlerimizin makamı kazandıracak kadar büyük bir makamdır annelik.
İslam’a göre anneliği Peygamberimizin (a.s) tarifi ile yazmış olduk.

KAYNAKLAR:1,2,Teberani

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
9.071 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?