logo

DİNLER ARASI DİYALOG OLUR MU ?

İnsanlar arasında dostluklar olabilir, ticari, ekonomik, teknoloji ve daha bir çok konularda diyaloglar olmalıdır, ama dinler arasında diyalog olmaz,çünkü dini konularda insanların değil Hz.Allah’ın kuralları geçerlidir.
Onu aslından çıkarttığımız zaman diğer dinlerden farkı kalmaz.
Allah katında hak din İslam’dır. (A.İmran Suresi19). Diyaloğu başlatanlar bilinçli ve sistemli bir şekilde başlatmışlardır, ve hedefleri vardır. Papa 2. Paul bunu açıkca ifade etmiştir.Dinler arası diyalog kilisenin bütün insanları kiliseye döndürmeye amaçlı misyonun bir parçasıdır. Bu misyon aslında mesihi ve incili bilmeyenler ve diğer dinlere mensup olanlara yöneliktir. Birinci bin yılda Avrupa hristiyanlaştırıldı. İkinci bin yılda Amerika ve Afrika Hristiyanlaştırıldı.
Üçüncü bin yılda ise Asyayı Hristiyanlaştıralım demiştir(1) .Yine size Vatikan Konsil sekreteri olan (Pietro Rossanozun sözlerini hatırlatalım): Bütün insanlar Hz.İsa’ya döndürülmeli. Bütün insanlar vaftiz olarak kilisede birleşmeli ve onun vucüdü olan kiliseye girmelidir.Yollar,usullar,metotlar değişir ama hedef hiç değişmez. Bütün insanları hristiyanlık dinine sokmaktır nihai maksadımız(2).
Bütün bunlar barış adı altında İslam’ın itikat sistemini bozmaktır.
Diyeceksinizki nasıl olur.Çok misaller vardır. Mesela bir müslüman kızı hristiyan birisiyle evlenemez.Ama bugün normal oluyor bunlar hatta ve hatta kendi filmlerimizde bile nikahlar kıyıyoruz.New York’ta Beş Minare filmini hatırlayalım.Şu satırlarımıza yazamadığımız bir çok misaller vardır. 50 sene sonra itikat sistemimiz bozulduğu zaman ki şu anda bile itikat noktasından çok tehlikeli durumdayız.Hristiyanlarda cennete girecek gibi anlayışlar empeze ediliyor.Ama Peygamber efendimiz (a.s) buyuruyorlarki; Beni duyup iman etmeyen Yahudi ve Hristiyanlar cehenneme gireceklerdir.Cennete sadece Müslümanlar girer (3).Rabbimizde buyuruyorki; Bugün dininizi kemale erdirdim, İkmal ettim. Size olan nimetlerimi tamamladım ve sizin için din olarak İslamı seçtim(4).
Başka bir ayette buyruluyorki; Kim İslam’dan başka din ararsa bilsinki bulduğu din asla kabul edilmeyecektir(5).diyalog Hristiyanların aradıkları zemini meydana getirir.
İslam’a göre Allah birdir.İsa (a.s) Peygamberdir.Hristiyanlara göre Allah üçtür.:Tanrı,oğul ve ruhu gudüstür.Son söz olarak iyi geçinmeye,ticari alanda,bilim alışverişini v.s yapmaya evet ama dinler arası diyaloğa kesinlikle hayır demeliyiz.
Aksi taktirde itikat sistemimiz bozulur.Bu diyaloğun neticesinde gelecek nesillerimizi cehenneme göndermeye proje oluştururuz.Bu hususta alimlerimiz haddini bilmelidir.
Hiç bir Alimin veya cemaatin Kur’an-a, sünnete, icmaya aykırı içtihat yapmaya, fetva vermeye,hüküm ihtas etmeye ne hakkı ne selayeti nede lüksü vardır.
Millet olarak günahkar olabiliriz, ama inanç ve itikat sistemimiz düzgün olduğu zaman Allah’ın izniyle rabbimizin rahmeti bizi kurtarır, ama inanç sistemimiz yani inanma biçimimiz bozulduğu zaman kesin ve kesin Ahiret’e imanla gitme şansımız ehli sünnet inancına göre yoktur.
KAYNAKLAR : 1,2) Vatikan Gazetesi (Towards a Pastoral Approach to Culture)
3) Buhari – 4) Maide Suresi.3 – 5) Ali İmran.85

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.633 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?