logo

DEPREMDE ÖLENLER ŞEHİTMİDİR?

Şehid’in kelime anlamı şehit olmak,müşahade etmektir.
Cennet’ten,bahsediliyor, ahiretten bahsediliyor,ama gidip gören yok, müsbet ilim tesbit edemiyor.

Bu sebeble şehitler ölürken Cenneti görüp şahit oldukları için şehit deniliyor, İsa’nın (a.s) Havarilerinden bir kaç kişi bugünkü bizim hataya gelmişler, insanları imana davet ediyorlar, Hatay’lılar inkarıcılıkta israr ediyor, ta şehrin öbür ucundan bir zat koşarak geliyor,ey kavmim neden iman etmiyorsunuz, bunlar bizden para istemiyor deyince sendemi bunlardan oldun diye şehit ediyorlar. Bu hadiseyi Rabbimiz (c.c) Yasin suresinde şöyle anlatıyor, Şehit oldun gir cennete denildi, o zat (Habiybün-Neccar) ah keşke benim kavmim Rabbimin şu nimetlerini görseydi dedi.
İslam’a göre şehitler üç kısımdır. Birinci sınıf Allah (c.c) için vatan için ölenler. Bunlar hem Allah katında hem insanlar arasında şehit kabul edilirler. İkinci sınıf şehitler hükmen şehittirler yani iman sahibi, ihlas sahibi insanlar, ister göcük altında, ister yanarak, ister boğularak, ister gurbette, ister deprem vasıtasıyla olsun ölenlerdir.
Bunlar Allah katında şehit muamelesi görürler.
Üçüncü sınıf şehitler, ister cephede  ölsünler, ister savaşta ölsünler, iman olmadığı veya münafık oldukları için şehid olamazlar, ancak insanlar onları şehid zannederler. Velhasıl kelam depremde ölenlerin şehid olmaları imanlarına bağlıdır.
İnşallah hepsi şehiddirler.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.628 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?