logo

CENNETTE DOĞUM VAR MI?

Cennetle alakalı Vakia suresini okuyabiliriz.
Bu satırlara ayeti kerimenin manasını yazmayı uygun bulmuyorum, bu sebeple Cenneti Peygamber efendimizin (a.s.) tarifiyle anlatmaya çalışalım, Ebu Hureyre (r.a.) efendimizden rivayet ettiği bir hadis-i şeriflerinde cennet şöyle anlatılıyor; Cennetin toprağı un gibi bembeyaz ve halis misktir, cennetin duvarları altın ve gümüş kerpiçtendir.Toprağı zaferan çamuru ise misktir, cennetin ırmakları misk dağlarının eteklerinden çıkar, cennete giren nimetlere erişir, darlık çekmez, elbisesi eskimez, gençliği yıpranmaz, yaşlanmaz, cennette gözlerin görmediği, kulakların duymadığı, akla gelmeyen nimetler vardır.
Orada tükürmek yoktur, sümkürmek yoktur, abdest haneye gitmek yoktur, insan terleyerek acıkır, terleri misk gibi kokar. Cennette bir insan çocuk isterse istediği şekilde çocuğu olur, cennettekiler dostlarıyla görüşmek isterlerse, o zaman oturdukları tahtlar, koltuklar harekete geçer ve uçarak dostlarını ziyaret ederler.
Cennet ırmaklarının çakıl taşları yakut ve zebercettendir, Ağaçların,hurmaların ve bağların kökleri incidendir, cennette şimşek gibi hızlı at ve develer vardır.
Yularları, eğerleri, heybeleri kızıl yakuttandır, cennet ehli tüysüz, sakalsız, beyaz tenli ,sürmeli, 33 yaşında olacaklardır.
Cennette en düşük mevkide olanların 80.000 hizmetçisi olacaktır, Peygamber Efendimizin (a.s.) tarifiyle cennette toprağın rengini ham maddesini çakıl taşlarının cinslerini saraylarının renkleri çocuk istenildiği zaman doğumun olacağını, böylece öğrenmiş olduk.
Rabbimiz oraya girenlerden eylesin.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
3.083 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?