logo

BERAT KANDİLİ NEDİR ?

Kur’an-ı Kerim’in Levhi mahfuzdan sema-i dünyaya indirildiği, insanların bir senelik hayat ve rızıklarının ayarlandığı, Müslümanların af ve lütuflara nail olduğu gecedir.
Peygamber Efendimiz (a.s) bu gecenin rahmetini bir Hadisi Şeriflerinde şöyle anlatıyor: “ Muhakkak ki Allahu Teâlâ Şaban ayının yarısının gecesinde (Berat Kandilinde) dünya semasına tecelli eder ve Beni Kelb Kabilesinin koyunlarının kıllarından daha çok günah bağışlar. (İbni Mace)
Aişe validemiz bu geceyi şöyle anlatıyor:
“O gece Rasulullah sabaha kadar namaz kıldı. Ayakları şişmişti. Ben hem ayakları ovuyor, hem de konuşuyordum: ‘Anam babam sana feda olsun Ya Rasulullah, Allahu Teala bütün günahlarını bağışladığı halde, neden bu kadar zahmet çekiyorsunuz?’ ‘Ya Aişe ben şükredici kul olmayayım mı? Ya Aişe bu gece gelecek Berat kandiline kadar doğacak her çocuk ve ölecek olan her kişi deftere yazılır.
Bu gece rızıklar ayarlanır.’ Buyurdular.” Şüphesiz bu geceden istifade edebilmek için önce inanmak sonra en azından hürmet etmek gerekir. Kılabilenler bu gece gerekirse tesbih namazı kılmalıdır.
Bu geceye mahsus ibadetler vardır.
100 rekâtlık hayır namazı vardır.
Bu yüz rekâtı kılan kimse o sene ölse şehitlik mertebesine nail olur. Her rekâtta bir Fatiha on İhlâs okunur. İki rekâtta bir selam verilir.
Bu akşam 15.07.2011 Cuma günü Berat kandilidir.
Kandiliniz Mübarek olsun!

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.507 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?