logo

MEHMET EMİN DEVELİOĞLU

Gerek 1.Dünya savaşı’nda, gerek İstiklal Savaşı ve İsyanlarda görev almış ve kahramanca savaşmış fakat gösterdiği kahramanlık karşısında sessiz kalmayı yeğlemiş bir değerimiz de Mehmet Emin Develioğlu’dur.Ayrıca Develi siyasi hayatında iki dönem milletvekilliği yapmış bir değerimizdir.
Kendisi 1899 yılında Develi eşrafından, yaygın şöhreti olan Develioğlu ailesinden biri olarak doğmuştur.Babası Feyzullah Ağa’dır.Annesi ise Tombaklı Fadime’dir.
İstanbul Ayasofya Merkez Rüştiyesi’ni bitirdikten sonra Vefa Lisesi’ne girdi ve 3.sınıfa kadar okudu.Memuriyete girdi.1914 yılında Kayseri Mahkemesi Zabıt Katipliğine atandı daha sonra da 1915 yılında Develi Zabıt Katipliği görevine nakil edildi.
Kanal Harbi’nde 1918’de İngilizlere esir düştü. Mondros Andlaşması’ndan dolayı serbest bırakıldı ve terhis oldu.Develi’ye döndü.Bu sefer de Kuvva-i Milliye Teşkilatında görev aldı.
Haçın Harbi’nde,İstiklal Harbinde ve 2.Dünya savaşında askerdeydi.1943’te terhis olduktan sonra Geniş bir toprak alarak çiftlik kurdu.İşte bu savaş sırasında çıkan kıtlık da Develi köylerine zahire ambarlarını açarak zahire vererek kıtlıktan kurtarmıştır! Soy adı olarak “Develioğlu” soyadını almıştır.
1950-1957 yıllarında iki dönem milletvekilliği yaptı.Hayır işlerini hiç aksatmadı.Yardım istemek için gelen her kişi ve kurumu boş çevirmedi.O denilir ki cebindeki tüm paraları verir ve:Kusura kalmayın! Der ve özürlenirmiş.Yine denilir ki onca zenginliğine rağmen milletvekilliği borçlu geçmiştir!
M.Emin Develioğlu’nun 3 evliliği vardır.Hanımları Fevziye Hanım ölümünden sonra önce Seniha Hanımla, daha sonra da Nesrin Hanım ile evlenmiştir.1.Eşinden Paşa,Kadriye,Tufan,Beyhan ve Nurhan 3.Eşinden de kızı Ayhan olmak üzere beş çocuğu olmuştur.09.05.1971 tarihinde vefat etmiştir.
Mezarı Tirem Mezarlığı’ndadır.
Onun hayırseverliği yanında ,vatan sevgisi de o derece yüksektir.Bu bakımdan askerlik hayatına göz atmak faydalı olacaktır.Askerlik hayatına Yedek Subay Okulu’ndan Ast Tğm.olarak mezun oldu.Orduya girdi.4.Ordu komutanı Cemal Paşa’nın emrinde Cemal Gürsel’lle beraber ast Tğm.rütbesiyle Mısır ve Kanal savaşlarında savaştı. Gösterdiği kahramanlıklarından dolayı “Harp Madalyası “ile ödüllendirildi. Develi’ye döndükten sonra kendisi gibi esaretten kurtulup,Develi’ye dönen Hadi Erdoğan ,Yakup Kenan Arıkan gibi subaylarla Atatürk’ün emriyle 1919 yılında kurulan “Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı”nda görev aldı.
Zira Anadolu düşman devletler tarafından çoğu yerleri zapt edilmişti.İşte bunlardan biri de Çukurova bölgesiydi.Haçın /Saimbeyli ‘de Fransızlarca Ermenilerce doldurulmuştu.Burası bir Ermeni kolonisi haline getirilmişti. Ermeniler Fransızlar tarafından Fransız askeri elbiseleri giydirip,silahlandırılmışlar ve işgal altındaki Türk köylerine saldırıyorlardı.Kozan,Feke,Haçın,Şar,Tufanbeyli gibi yerler Fraktın Köyü’ne kadar işgal bölgeleriydi.Develi ile sınırları Fraktın Irmağı üzerine kurulmuş köprü olmuştu.Bu bölgelerde ırz,namus yok ediliyor ve hiçbir Türk hayatından emin değildi.Bu bölgelerden kaçabilenler de Develi’ye geliyorlardı.
Sonuçta Bnb.Kemal Doğan ve Yzb.Osman Tufan organizesinde Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı adına Develi Belediye Başkanı Kamberli Osman’ın yanında köylerden milis toplamak üzere beraber yola koyulmuştu.Zira K.Osman’ın okumuşluğu yoktu!Böylece Arap çöllerinden yeni dönen M.Emin Develioğlu vatan müdafaasına ara vermeden katılır. Çoğunlukla Kamberli Osman Efendi yanında bulunmuş zaman zamanda Bnb.Kemal Doğan’ın yaverliğini yapmıştır. İstiklal Harbi’nde değerli hizmetleri olmuştur.Atatürk tarafından Savaş madalyası ve bizzat Atatürk tarafından kılıç hediye edilmiştir.Ölünceye kadar Beratı,İstiklal Madalyası ve kılıçı evinin duvarında asılı kalmıştır.Şerefli bir askerlik hayatı vardır. Şu olay onun ne kadar geniş yürekli olduğunun bir işaretidir.Bir başarısından dolayı kendisini övenlere söylediği şu sözler onun mütevaziiğinin ve yiğitliğinin nişanıdır:O gün bize bir görev düştü, bizler yaptık. Bu gün de görev düşse,sizlerin de aynı inançla yapacağına inancım tamdırBüyük milletimize Allah bir daha o acı olayları yaşatmasın.”
Çağdaş Develi,16.11.2016

Share
3.128 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...