logo

MEHMET EMİN DEVELİOĞLU

Gerek 1.Dünya savaşı’nda, gerek İstiklal Savaşı ve İsyanlarda görev almış ve kahramanca savaşmış fakat gösterdiği kahramanlık karşısında sessiz kalmayı yeğlemiş bir değerimiz de Mehmet Emin Develioğlu’dur.Ayrıca Develi siyasi hayatında iki dönem milletvekilliği yapmış bir değerimizdir.
Kendisi 1899 yılında Develi eşrafından, yaygın şöhreti olan Develioğlu ailesinden biri olarak doğmuştur.Babası Feyzullah Ağa’dır.Annesi ise Tombaklı Fadime’dir.
İstanbul Ayasofya Merkez Rüştiyesi’ni bitirdikten sonra Vefa Lisesi’ne girdi ve 3.sınıfa kadar okudu.Memuriyete girdi.1914 yılında Kayseri Mahkemesi Zabıt Katipliğine atandı daha sonra da 1915 yılında Develi Zabıt Katipliği görevine nakil edildi.
Kanal Harbi’nde 1918’de İngilizlere esir düştü. Mondros Andlaşması’ndan dolayı serbest bırakıldı ve terhis oldu.Develi’ye döndü.Bu sefer de Kuvva-i Milliye Teşkilatında görev aldı.
Haçın Harbi’nde,İstiklal Harbinde ve 2.Dünya savaşında askerdeydi.1943’te terhis olduktan sonra Geniş bir toprak alarak çiftlik kurdu.İşte bu savaş sırasında çıkan kıtlık da Develi köylerine zahire ambarlarını açarak zahire vererek kıtlıktan kurtarmıştır! Soy adı olarak “Develioğlu” soyadını almıştır.
1950-1957 yıllarında iki dönem milletvekilliği yaptı.Hayır işlerini hiç aksatmadı.Yardım istemek için gelen her kişi ve kurumu boş çevirmedi.O denilir ki cebindeki tüm paraları verir ve:Kusura kalmayın! Der ve özürlenirmiş.Yine denilir ki onca zenginliğine rağmen milletvekilliği borçlu geçmiştir!
M.Emin Develioğlu’nun 3 evliliği vardır.Hanımları Fevziye Hanım ölümünden sonra önce Seniha Hanımla, daha sonra da Nesrin Hanım ile evlenmiştir.1.Eşinden Paşa,Kadriye,Tufan,Beyhan ve Nurhan 3.Eşinden de kızı Ayhan olmak üzere beş çocuğu olmuştur.09.05.1971 tarihinde vefat etmiştir.
Mezarı Tirem Mezarlığı’ndadır.
Onun hayırseverliği yanında ,vatan sevgisi de o derece yüksektir.Bu bakımdan askerlik hayatına göz atmak faydalı olacaktır.Askerlik hayatına Yedek Subay Okulu’ndan Ast Tğm.olarak mezun oldu.Orduya girdi.4.Ordu komutanı Cemal Paşa’nın emrinde Cemal Gürsel’lle beraber ast Tğm.rütbesiyle Mısır ve Kanal savaşlarında savaştı. Gösterdiği kahramanlıklarından dolayı “Harp Madalyası “ile ödüllendirildi. Develi’ye döndükten sonra kendisi gibi esaretten kurtulup,Develi’ye dönen Hadi Erdoğan ,Yakup Kenan Arıkan gibi subaylarla Atatürk’ün emriyle 1919 yılında kurulan “Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı”nda görev aldı.
Zira Anadolu düşman devletler tarafından çoğu yerleri zapt edilmişti.İşte bunlardan biri de Çukurova bölgesiydi.Haçın /Saimbeyli ‘de Fransızlarca Ermenilerce doldurulmuştu.Burası bir Ermeni kolonisi haline getirilmişti. Ermeniler Fransızlar tarafından Fransız askeri elbiseleri giydirip,silahlandırılmışlar ve işgal altındaki Türk köylerine saldırıyorlardı.Kozan,Feke,Haçın,Şar,Tufanbeyli gibi yerler Fraktın Köyü’ne kadar işgal bölgeleriydi.Develi ile sınırları Fraktın Irmağı üzerine kurulmuş köprü olmuştu.Bu bölgelerde ırz,namus yok ediliyor ve hiçbir Türk hayatından emin değildi.Bu bölgelerden kaçabilenler de Develi’ye geliyorlardı.
Sonuçta Bnb.Kemal Doğan ve Yzb.Osman Tufan organizesinde Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı adına Develi Belediye Başkanı Kamberli Osman’ın yanında köylerden milis toplamak üzere beraber yola koyulmuştu.Zira K.Osman’ın okumuşluğu yoktu!Böylece Arap çöllerinden yeni dönen M.Emin Develioğlu vatan müdafaasına ara vermeden katılır. Çoğunlukla Kamberli Osman Efendi yanında bulunmuş zaman zamanda Bnb.Kemal Doğan’ın yaverliğini yapmıştır. İstiklal Harbi’nde değerli hizmetleri olmuştur.Atatürk tarafından Savaş madalyası ve bizzat Atatürk tarafından kılıç hediye edilmiştir.Ölünceye kadar Beratı,İstiklal Madalyası ve kılıçı evinin duvarında asılı kalmıştır.Şerefli bir askerlik hayatı vardır. Şu olay onun ne kadar geniş yürekli olduğunun bir işaretidir.Bir başarısından dolayı kendisini övenlere söylediği şu sözler onun mütevaziiğinin ve yiğitliğinin nişanıdır:O gün bize bir görev düştü, bizler yaptık. Bu gün de görev düşse,sizlerin de aynı inançla yapacağına inancım tamdırBüyük milletimize Allah bir daha o acı olayları yaşatmasın.”
Çağdaş Develi,16.11.2016

Share
3.730 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...