logo

MEHMET EMİN DEVELİOĞLU

Gerek 1.Dünya savaşı’nda, gerek İstiklal Savaşı ve İsyanlarda görev almış ve kahramanca savaşmış fakat gösterdiği kahramanlık karşısında sessiz kalmayı yeğlemiş bir değerimiz de Mehmet Emin Develioğlu’dur.Ayrıca Develi siyasi hayatında iki dönem milletvekilliği yapmış bir değerimizdir.
Kendisi 1899 yılında Develi eşrafından, yaygın şöhreti olan Develioğlu ailesinden biri olarak doğmuştur.Babası Feyzullah Ağa’dır.Annesi ise Tombaklı Fadime’dir.
İstanbul Ayasofya Merkez Rüştiyesi’ni bitirdikten sonra Vefa Lisesi’ne girdi ve 3.sınıfa kadar okudu.Memuriyete girdi.1914 yılında Kayseri Mahkemesi Zabıt Katipliğine atandı daha sonra da 1915 yılında Develi Zabıt Katipliği görevine nakil edildi.
Kanal Harbi’nde 1918’de İngilizlere esir düştü. Mondros Andlaşması’ndan dolayı serbest bırakıldı ve terhis oldu.Develi’ye döndü.Bu sefer de Kuvva-i Milliye Teşkilatında görev aldı.
Haçın Harbi’nde,İstiklal Harbinde ve 2.Dünya savaşında askerdeydi.1943’te terhis olduktan sonra Geniş bir toprak alarak çiftlik kurdu.İşte bu savaş sırasında çıkan kıtlık da Develi köylerine zahire ambarlarını açarak zahire vererek kıtlıktan kurtarmıştır! Soy adı olarak “Develioğlu” soyadını almıştır.
1950-1957 yıllarında iki dönem milletvekilliği yaptı.Hayır işlerini hiç aksatmadı.Yardım istemek için gelen her kişi ve kurumu boş çevirmedi.O denilir ki cebindeki tüm paraları verir ve:Kusura kalmayın! Der ve özürlenirmiş.Yine denilir ki onca zenginliğine rağmen milletvekilliği borçlu geçmiştir!
M.Emin Develioğlu’nun 3 evliliği vardır.Hanımları Fevziye Hanım ölümünden sonra önce Seniha Hanımla, daha sonra da Nesrin Hanım ile evlenmiştir.1.Eşinden Paşa,Kadriye,Tufan,Beyhan ve Nurhan 3.Eşinden de kızı Ayhan olmak üzere beş çocuğu olmuştur.09.05.1971 tarihinde vefat etmiştir.
Mezarı Tirem Mezarlığı’ndadır.
Onun hayırseverliği yanında ,vatan sevgisi de o derece yüksektir.Bu bakımdan askerlik hayatına göz atmak faydalı olacaktır.Askerlik hayatına Yedek Subay Okulu’ndan Ast Tğm.olarak mezun oldu.Orduya girdi.4.Ordu komutanı Cemal Paşa’nın emrinde Cemal Gürsel’lle beraber ast Tğm.rütbesiyle Mısır ve Kanal savaşlarında savaştı. Gösterdiği kahramanlıklarından dolayı “Harp Madalyası “ile ödüllendirildi. Develi’ye döndükten sonra kendisi gibi esaretten kurtulup,Develi’ye dönen Hadi Erdoğan ,Yakup Kenan Arıkan gibi subaylarla Atatürk’ün emriyle 1919 yılında kurulan “Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı”nda görev aldı.
Zira Anadolu düşman devletler tarafından çoğu yerleri zapt edilmişti.İşte bunlardan biri de Çukurova bölgesiydi.Haçın /Saimbeyli ‘de Fransızlarca Ermenilerce doldurulmuştu.Burası bir Ermeni kolonisi haline getirilmişti. Ermeniler Fransızlar tarafından Fransız askeri elbiseleri giydirip,silahlandırılmışlar ve işgal altındaki Türk köylerine saldırıyorlardı.Kozan,Feke,Haçın,Şar,Tufanbeyli gibi yerler Fraktın Köyü’ne kadar işgal bölgeleriydi.Develi ile sınırları Fraktın Irmağı üzerine kurulmuş köprü olmuştu.Bu bölgelerde ırz,namus yok ediliyor ve hiçbir Türk hayatından emin değildi.Bu bölgelerden kaçabilenler de Develi’ye geliyorlardı.
Sonuçta Bnb.Kemal Doğan ve Yzb.Osman Tufan organizesinde Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı adına Develi Belediye Başkanı Kamberli Osman’ın yanında köylerden milis toplamak üzere beraber yola koyulmuştu.Zira K.Osman’ın okumuşluğu yoktu!Böylece Arap çöllerinden yeni dönen M.Emin Develioğlu vatan müdafaasına ara vermeden katılır. Çoğunlukla Kamberli Osman Efendi yanında bulunmuş zaman zamanda Bnb.Kemal Doğan’ın yaverliğini yapmıştır. İstiklal Harbi’nde değerli hizmetleri olmuştur.Atatürk tarafından Savaş madalyası ve bizzat Atatürk tarafından kılıç hediye edilmiştir.Ölünceye kadar Beratı,İstiklal Madalyası ve kılıçı evinin duvarında asılı kalmıştır.Şerefli bir askerlik hayatı vardır. Şu olay onun ne kadar geniş yürekli olduğunun bir işaretidir.Bir başarısından dolayı kendisini övenlere söylediği şu sözler onun mütevaziiğinin ve yiğitliğinin nişanıdır:O gün bize bir görev düştü, bizler yaptık. Bu gün de görev düşse,sizlerin de aynı inançla yapacağına inancım tamdırBüyük milletimize Allah bir daha o acı olayları yaşatmasın.”
Çağdaş Develi,16.11.2016

Share
2.606 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...