logo

MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA HAFTASI

Mehmet Akif Ersoy, Türk milleti için sadece İstiklal Marşı’mızın şairi olmaktan öte, bir edebiyat, düşünce, sanat ve kişilik abidesidir. O, yaşadığı dönemde şair ve düşünür kimliği ile topluma yol göstermiş, toplumun önünde gitmiş ve toplumda derin izler bırakmıştır.
İslamiyet’i ve Türklüğü aynı bedende bir bütün olarak gören Mehmet Akif Ersoy, şair, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur’an mütercimi ve siyasetçidir. Türk milleti için oldukça önemli bir yere sahip olan değerli yazar ve şair olan Mehmet Akif Ersoy, bu ülke için birçok gazetede başyazarlık yapmış ve Kurtuluş Savaşı döneminde Milli Mücadeleye destek vermiş tam bir vatan aşığıdır.
Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 tarihinde, İstanbul’da doğmuştur. Dini eğitimini babasından alan Akif, öğrenimine Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başladıktan sonra sırasıyla Fatih Rüştiyesi, İstanbul İdadisi ve Halkalı Baytar Mektebi’ne devam etmiştir. 1893 yılında Halkalı Mülkiye Baytar Mektebini birincilikle bitirmiş, Ziraat ve Ticaret Nezaretinde baytar olarak görev almıştır. Köylülerle, çeşitli halk kesimleriyle yakın ilişkilerde bulunmuş, Arnavutluk, Arabistan ve Rumeli’de dolaşmıştır. Spora büyük ilgi duyarak güreş, yüzücülük, uzun yürüyüş, koşma ve gülle yarışmalarına katılmıştır.
Birinci Dünya Savaşı sırasında Teşkilat-ı Mahsusa’ dan Kuşçubaşı Eşref ile birlikte İngilizlerin kışkırttığı Arapların ayaklanmasını önlemek amacıyla Arabistan’a gitmiştir. Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale Zaferi’ni Arap topraklarında iken öğrenmiş, büyük heyecan ve mutlulukla “Çanakkale Destanını” yazmıştır.
1920’de Burdur vekili olarak meclise girmiştir. 12 Mart 1921 günü yazdığı İstiklal Marşı, meclis tarafından milli marş olarak kabul edilmiştir. Kurtuluş Savaşı ve zafer sonrasında uzunca bir süre Mısır’da yaşayan Milli şairimiz, 17 Haziran 1936 tarihinde tedavi için İstanbul’a dönmüştür. 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Mısır apartmanında vefat etmiş ve Edirnekapı Şehitliğine defnedilmiştir.
En önemli iki eseri İstiklal Marşı ve şiirlerini yedi kitap halinde topladığı Safahat adlı eseridir. Hatıralar, Gölgeler, Süleymaniye Kürsüsünde, Astım, Halkın Sesleri yazdığı diğer eserleridir. Mehmet Akif Ersoy, yazarken ve yaşarken din ve iman ile yoğrulmuş düşüncelerini yansıtmaktan çekinmemiştir.
Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı için verilen 500 liralık ödülü almayıp, Hilal-i Ahmer bünyesinde olan, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Kızılay Dar-ul Mesaisine bağışlamıştır. Gerçek yaşamı boyunca ekonomik durumu çok iyi olmamıştır. Buna rağmen devletine ve milletine karşı kendisini hep borçlu hissetmiş, erdemli ve onurlu bir duruş sergilemiştir. Büyük şair, hiçbir zaman para için şöhret için veya kişisel hırs ve ihtiraslar içinde olmamıştır.
İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müşterek olarak çıkardığı yönetmenlikle 20-27 Aralık Tarihleri “Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası” ilan edilmiştir. Mehmet Akif Ersoy’un 20 Aralık doğum günü, 27 Aralık ölüm günü olmasından dolayı her iki günü de kapsayacak bir hafta boyunca vatan şairinin anılması hedeflenmiştir.
“Allah bir daha ülkemize İstiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin” diyerek ülkesine olan sevgisini ve milli bağımsızlığa olan düşkünlüğünü dile getirmiştir. Bizler, gururla söylediğimiz İstiklal Marşını yazıp bize armağan ettiği için Mehmet Akif Ersoy’u, her zaman onurla ve gururla anacağız. Ona şükran borcumuzu asla unutmayacağız. Kendisini saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Share
2.274 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O BİZİM ERCİYESİMİZDİ

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne Derneğimizin Hafızası adlı yayına hazırladığım kitabımızda Başkanımız merhum Zeki Sevimay'a ait bölümünü kızı Devrim Hanım'dan yazmasını rica ettim. Ulusal medyada uzun müddet gazetecilik yapan değerli hemşehrim ailesi ile ilgili yazısını fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. Buraya aldığım o yazıdan çok küçük bir bölüm. Tamamı ileride kitabımızda yayınlanacak. Devrim Hanım'a ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ediyor, Başkanımızı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Devrim Hanım Sevgili Babası Zeki Sevimay'ı anlatıyor: Gazeteci ...
 • DÜNYA DENİZ FENERİ GÜNÜ

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Deniz Feneri, denizlerde karanlıklardan dolayı tehlike oluşturabilecek durumlarda adalarda, kayalarda veya kara parçalarında inşa edilen ve görüş mesafesinin düştüğü gecelerde veya sisli havalarda gemilere yol gösteren bir tür kuledir. Kulenin tepesindeki cam odada yanıp sönen güçlü ve uzun mesafeli bir ışık kaynağı bulunmaktadır. Bu kuleler, denizcileri kayalıklardan, büyük resiflerden ve gözle görülmeyen tehlikelere karşı uyarmak için inşa edilmiştir. İlk deniz feneri M.Ö. 7 yy. da, Çanakkale Boğazının Asya yakasında yer alan ve bugünkü adıy...
 • DEVELİ’DE KEYF VEREN MESİRE ALANLARI

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Keşişin Havuzu Mesire alanları bir bölge insanlarının boş zamanlarını değerlendirdikleri, birlik ve beraberlik tesisi için toplu yemek yedikleri, eğlendikleri hülasa kendilerine zaman ayırdıkları insanları dillendiren yeşili ve suyu bol olan yerlerdir. Eğlenmek bir kültür işidir. Zevk işidir. Develi bu konuda bazı köyleriyle beraber zengin mesire yerlerine sahiptir.Develi’nin bir zamanlar adı:Yeşil Everek’ti.Bir zamanlar çeşitli ceviz ağaçları dolu idi ve XVI.Asır Develi ticarî hayatının en çok vergi getiren neması ceviz öşürüdür. Önce Fenes...
 • DÜNYA LAZANYA GÜNÜ

  03 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  İster bayram ve tatiller olsun, ister tüm dünyada merakla beklenen günler olsun neredeyse kutlanmayan bir gün bile yok gibidir. Dünyada hemen her ülkede resmi ve dini bayramlar ile önemli günler bulunmaktadır. Bu önemli günler kültürlere göre farklı şekilde kutlanmakta ya da anılmaktadır. Bu önemli günlerin yanında dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı ve çeşitli günlerde kutlanmaktadır. İşte bu kutlanan günlerden birisi de Lazanya Günüdür. Lazanya, İtalyan mutfağında makarnalar arasında yer alan özel ve leziz bir yemek türüdür. Lazanya, geniş, ...