logo

MALÜL GAZİLER HAFTASI

Özgür bir ülkede yaşamak, göklerde dalgalan şanlı Türk bayrağının bulunduğu bir vatana sahip olmak elbette kolay kazanımlar değildir. Şu anda özgürce yaşadığımız bu topraklar, yani vatanımız binlerce şehidin ve gazinin savaşması ve bu ülke için canını hiçe sayması sayesinde bizim olmuştur.
Mazisinde pek çok savaş ve kahramanlık öyküsü barındıran Türk Milleti, egemenlik için çok şehit vermesinin yanı sıra savaşa gidip geri dönen askerlere sahiptir. Şehitlerimiz dualarla anılırken, gazilerimiz yani savaşıp geri evine dönen askerlerimiz de saygı ve minnetle anılmaktadır.
Türkiye’de her yıl 26 Ağustos – 30 Ağustos tarihleri arası “Malûl Gaziler Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Bir savaşta veya yurt savunmasında sağ ama sakat olarak çıkmış kişilere “Malûl Gazi” denilmektedir. Tarihin hangi döneminde olursa olsun vatanı için inançla çarpışan ve bu görev sırasında gazi olanlar milletimizin gönlündeki saygın yerlerini almıştır ve almaya devam edecektir. Geleceğimizi, canlarını tehlikeye atarak kurmaya çalışan kahraman gazilerimize minnet borçlu olduğumuzu unutmayalım.
Özgürlük ve bağımsızlık, Türk Ulusu için tarihinin her döneminde vazgeçilmez değerler olmuştur. Yurt topraklarına yönelen her saldırıya bu yaklaşımla karşılık veren Ulusumuz, bugün çağdaşlık ve demokrasinin ışığında özgür bir yaşam sürdürmektedir.
Dünya’da ve Türkiye’de vatan savunmasında ve savaşta görev alan güvenlik güçleri ve birçok vatandaş terör nedeniyle maddi ve/veya manevi zarara uğramaktadır. Başta güvenlik mensupları olmak üzere tüm vatandaşların karşılaşabileceği bu sosyal risklere karşı devletimiz, sosyal devlet olma özelliğine sahip olmalıdır.
Türkiye’de gazi ve şehit ailelerine yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütme ve koordine etme görevi, Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’na verilmiştir. Türkiye’de şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına sağlanan sosyal haklar, birçok kanun maddesi ile düzenlenmiştir. Birbirinden farklı ihtiyaçlarla çıkarılan kanun hükümleri, genellikle o kanunun çıkarıldığı tarih itibariyle gazi ve şehit ailelerinin yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunları gidermeyi amaçlamıştır.
Diğer taraftan birçok gazi ve yakınları sosyal haklardan yararlanırken bazı gazi ve yakınları bu haklardan yararlanamamaktadır. Ellerinden, ayaklarından, gözlerinden ve vücutlarının çeşitli yerlerinden yara aldıkları halde 1953 tarihli nizamnamedeki kıstaslara uymadıkları gerekçesi ile gazi sayılmayan 19 bin mağdur, sorunlarına çözüm bulunmasını beklemektedir. “Malûl Sayılmayan Gaziler Derneği”, yaklaşık üç yıldan beri sorunlarına çözüm bulunması için mücadelelerini sürdürmektedir.
Canları pahasına her türlü yokluğa karşın giriştikleri onurlu savaşımla bugünü yaşamamızı ve yarına güvenle bakmamızı sağlayan şehit ve gazilerimiz, Ulusumuzun gönlünde saygın bir yere sahiptir. Onlara her konuda yardım ve destek vermek bizim için bir görev olmalıdır.
Malûl Gaziler Haftası’nda, başta Yüce Önder Atatürk’ü ve ulusumuzun yücelmesine katkıda bulunan ve artık aramızda olmayan şehit ve malûl gazilerimizi rahmet ve gönül borcuyla anıyor, hayatta olan malûl gazilerimize de sağlık ve esenlikler diliyorum.

Share
742 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE BİR HİZMET ERİ : MUSTAFA AKDOĞAN

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  “ Hiçbir sır,sonsuza kadar sır olarak saklı kalmayacaktır.” Bizde aile hatıraları pek yazılmaz. Bu bakımdan çevresine yardımı dokunan ve faydası olan nice aileler vardır ki nerdeyse unutulmuşlar dünyasındadır . Fakat gün gelir, bir vefalı el, hiç hatırda yokken öyle bilgiler erbabının önüne kor ki yazmak kaçınılmaz görür. Gerçek hizmet erlerinden öyleleri vardır ki adamın yok olduğu günlerde ortaya çıkar, hizmetlerini yaparlar ve fakat birden kendileri ortadan kaybolurlar. Bunun çok örnekleri vardır. Alkışlanmayı beklemezler ve görevleri son...
 • Sultan Sazlığı Milli Parkı (Kuş Cenneti)

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Sultan Sazlığı: Kayseri ilimizin 70 km güneyinde, Develi İlçesi'ne 35 Km, Yahyalı İlçesine 24 Km, Yeşilhisar İlçesine 18 Km uzaklıktadır. Denizden seviyesinde ortalama yüksekliği 1074 metredir. Ev sahipliği yaptığı 300 civarında kuş türü ve 400'e yakın bitki türü ile doğayı gözlemlemek isteyenler için adeta bir cennettir. Aralarında turna, flamingo ve dikkuyruğunda olduğu kuşlardan kimi yaşam alanı olarak, kimi durup dinlenmek için, kimi de yavrularını dünyaya getirmek için bu güzel sulak alanı tercih ediyor. Sazlıklar arasında kayıkla gezilebi...
 • DÜNYA MUCİT ÇOCUKLAR GÜNÜ

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Çocukları, çoğunlukla yalnızca oyun oynayan bireyler olarak düşünürüz. Oysa onların dünyası eşsiz bir merak ve sayısız olasılık hesaplarıyla doludur. Onların dünyaya karşı duydukları bitmek bilmez merakları ve heyecanları doğru şekilde yönlendirildiği takdirde, yetişkinlere bile rakip olacak icatlar geliştirebileceklerini görebiliriz. Çünkü şimdiki çocuklar bir harika! Mucit, daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen, bir fikir ortaya koyan veya benzeri olmayan bir ürün meydana getiren yani yeni bir buluş yapan kimsedir. Buluşları doğaları gereği...
 • Dil Öğrenme Teknikleri

  10 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği'nin her ay düzenlediği “ayın konuşmacısı” programında Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim görevlisi ve eğitimci Murat Daoudov'u konuk edildi. Etkinlik, 28 Aralık 2019 tarihinde Kadıköy'de Dernek Merkezi'nde burs desteği alan 200'e yakın bursiyer öğrencilerin, dernek üyelerinin ve Yönetim Kurulu'nun katılımı ile yapıldı. Dernek Başkanı olarak açılış konuşmamda eğitim faaliyetlerinin öğrenciler için önemini vurguladım, zaman ayırıp geldiği için Murat Doaudov Hoca'ya teşekkür ettim. ...