logo

MALÜL GAZİLER HAFTASI

Özgür bir ülkede yaşamak, göklerde dalgalan şanlı Türk bayrağının bulunduğu bir vatana sahip olmak elbette kolay kazanımlar değildir. Şu anda özgürce yaşadığımız bu topraklar, yani vatanımız binlerce şehidin ve gazinin savaşması ve bu ülke için canını hiçe sayması sayesinde bizim olmuştur.
Mazisinde pek çok savaş ve kahramanlık öyküsü barındıran Türk Milleti, egemenlik için çok şehit vermesinin yanı sıra savaşa gidip geri dönen askerlere sahiptir. Şehitlerimiz dualarla anılırken, gazilerimiz yani savaşıp geri evine dönen askerlerimiz de saygı ve minnetle anılmaktadır.
Türkiye’de her yıl 26 Ağustos – 30 Ağustos tarihleri arası “Malûl Gaziler Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Bir savaşta veya yurt savunmasında sağ ama sakat olarak çıkmış kişilere “Malûl Gazi” denilmektedir. Tarihin hangi döneminde olursa olsun vatanı için inançla çarpışan ve bu görev sırasında gazi olanlar milletimizin gönlündeki saygın yerlerini almıştır ve almaya devam edecektir. Geleceğimizi, canlarını tehlikeye atarak kurmaya çalışan kahraman gazilerimize minnet borçlu olduğumuzu unutmayalım.
Özgürlük ve bağımsızlık, Türk Ulusu için tarihinin her döneminde vazgeçilmez değerler olmuştur. Yurt topraklarına yönelen her saldırıya bu yaklaşımla karşılık veren Ulusumuz, bugün çağdaşlık ve demokrasinin ışığında özgür bir yaşam sürdürmektedir.
Dünya’da ve Türkiye’de vatan savunmasında ve savaşta görev alan güvenlik güçleri ve birçok vatandaş terör nedeniyle maddi ve/veya manevi zarara uğramaktadır. Başta güvenlik mensupları olmak üzere tüm vatandaşların karşılaşabileceği bu sosyal risklere karşı devletimiz, sosyal devlet olma özelliğine sahip olmalıdır.
Türkiye’de gazi ve şehit ailelerine yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütme ve koordine etme görevi, Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’na verilmiştir. Türkiye’de şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına sağlanan sosyal haklar, birçok kanun maddesi ile düzenlenmiştir. Birbirinden farklı ihtiyaçlarla çıkarılan kanun hükümleri, genellikle o kanunun çıkarıldığı tarih itibariyle gazi ve şehit ailelerinin yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunları gidermeyi amaçlamıştır.
Diğer taraftan birçok gazi ve yakınları sosyal haklardan yararlanırken bazı gazi ve yakınları bu haklardan yararlanamamaktadır. Ellerinden, ayaklarından, gözlerinden ve vücutlarının çeşitli yerlerinden yara aldıkları halde 1953 tarihli nizamnamedeki kıstaslara uymadıkları gerekçesi ile gazi sayılmayan 19 bin mağdur, sorunlarına çözüm bulunmasını beklemektedir. “Malûl Sayılmayan Gaziler Derneği”, yaklaşık üç yıldan beri sorunlarına çözüm bulunması için mücadelelerini sürdürmektedir.
Canları pahasına her türlü yokluğa karşın giriştikleri onurlu savaşımla bugünü yaşamamızı ve yarına güvenle bakmamızı sağlayan şehit ve gazilerimiz, Ulusumuzun gönlünde saygın bir yere sahiptir. Onlara her konuda yardım ve destek vermek bizim için bir görev olmalıdır.
Malûl Gaziler Haftası’nda, başta Yüce Önder Atatürk’ü ve ulusumuzun yücelmesine katkıda bulunan ve artık aramızda olmayan şehit ve malûl gazilerimizi rahmet ve gönül borcuyla anıyor, hayatta olan malûl gazilerimize de sağlık ve esenlikler diliyorum.

Share
1.052 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...