logo

MALÜL GAZİLER HAFTASI

Özgür bir ülkede yaşamak, göklerde dalgalan şanlı Türk bayrağının bulunduğu bir vatana sahip olmak elbette kolay kazanımlar değildir. Şu anda özgürce yaşadığımız bu topraklar, yani vatanımız binlerce şehidin ve gazinin savaşması ve bu ülke için canını hiçe sayması sayesinde bizim olmuştur.
Mazisinde pek çok savaş ve kahramanlık öyküsü barındıran Türk Milleti, egemenlik için çok şehit vermesinin yanı sıra savaşa gidip geri dönen askerlere sahiptir. Şehitlerimiz dualarla anılırken, gazilerimiz yani savaşıp geri evine dönen askerlerimiz de saygı ve minnetle anılmaktadır.
Türkiye’de her yıl 26 Ağustos – 30 Ağustos tarihleri arası “Malûl Gaziler Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Bir savaşta veya yurt savunmasında sağ ama sakat olarak çıkmış kişilere “Malûl Gazi” denilmektedir. Tarihin hangi döneminde olursa olsun vatanı için inançla çarpışan ve bu görev sırasında gazi olanlar milletimizin gönlündeki saygın yerlerini almıştır ve almaya devam edecektir. Geleceğimizi, canlarını tehlikeye atarak kurmaya çalışan kahraman gazilerimize minnet borçlu olduğumuzu unutmayalım.
Özgürlük ve bağımsızlık, Türk Ulusu için tarihinin her döneminde vazgeçilmez değerler olmuştur. Yurt topraklarına yönelen her saldırıya bu yaklaşımla karşılık veren Ulusumuz, bugün çağdaşlık ve demokrasinin ışığında özgür bir yaşam sürdürmektedir.
Dünya’da ve Türkiye’de vatan savunmasında ve savaşta görev alan güvenlik güçleri ve birçok vatandaş terör nedeniyle maddi ve/veya manevi zarara uğramaktadır. Başta güvenlik mensupları olmak üzere tüm vatandaşların karşılaşabileceği bu sosyal risklere karşı devletimiz, sosyal devlet olma özelliğine sahip olmalıdır.
Türkiye’de gazi ve şehit ailelerine yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütme ve koordine etme görevi, Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’na verilmiştir. Türkiye’de şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına sağlanan sosyal haklar, birçok kanun maddesi ile düzenlenmiştir. Birbirinden farklı ihtiyaçlarla çıkarılan kanun hükümleri, genellikle o kanunun çıkarıldığı tarih itibariyle gazi ve şehit ailelerinin yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunları gidermeyi amaçlamıştır.
Diğer taraftan birçok gazi ve yakınları sosyal haklardan yararlanırken bazı gazi ve yakınları bu haklardan yararlanamamaktadır. Ellerinden, ayaklarından, gözlerinden ve vücutlarının çeşitli yerlerinden yara aldıkları halde 1953 tarihli nizamnamedeki kıstaslara uymadıkları gerekçesi ile gazi sayılmayan 19 bin mağdur, sorunlarına çözüm bulunmasını beklemektedir. “Malûl Sayılmayan Gaziler Derneği”, yaklaşık üç yıldan beri sorunlarına çözüm bulunması için mücadelelerini sürdürmektedir.
Canları pahasına her türlü yokluğa karşın giriştikleri onurlu savaşımla bugünü yaşamamızı ve yarına güvenle bakmamızı sağlayan şehit ve gazilerimiz, Ulusumuzun gönlünde saygın bir yere sahiptir. Onlara her konuda yardım ve destek vermek bizim için bir görev olmalıdır.
Malûl Gaziler Haftası’nda, başta Yüce Önder Atatürk’ü ve ulusumuzun yücelmesine katkıda bulunan ve artık aramızda olmayan şehit ve malûl gazilerimizi rahmet ve gönül borcuyla anıyor, hayatta olan malûl gazilerimize de sağlık ve esenlikler diliyorum.

Share
1.100 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...