logo

MALÜL GAZİLER HAFTASI

Özgür bir ülkede yaşamak, göklerde dalgalan şanlı Türk bayrağının bulunduğu bir vatana sahip olmak elbette kolay kazanımlar değildir. Şu anda özgürce yaşadığımız bu topraklar, yani vatanımız binlerce şehidin ve gazinin savaşması ve bu ülke için canını hiçe sayması sayesinde bizim olmuştur.
Mazisinde pek çok savaş ve kahramanlık öyküsü barındıran Türk Milleti, egemenlik için çok şehit vermesinin yanı sıra savaşa gidip geri dönen askerlere sahiptir. Şehitlerimiz dualarla anılırken, gazilerimiz yani savaşıp geri evine dönen askerlerimiz de saygı ve minnetle anılmaktadır.
Türkiye’de her yıl 26 Ağustos – 30 Ağustos tarihleri arası “Malûl Gaziler Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Bir savaşta veya yurt savunmasında sağ ama sakat olarak çıkmış kişilere “Malûl Gazi” denilmektedir. Tarihin hangi döneminde olursa olsun vatanı için inançla çarpışan ve bu görev sırasında gazi olanlar milletimizin gönlündeki saygın yerlerini almıştır ve almaya devam edecektir. Geleceğimizi, canlarını tehlikeye atarak kurmaya çalışan kahraman gazilerimize minnet borçlu olduğumuzu unutmayalım.
Özgürlük ve bağımsızlık, Türk Ulusu için tarihinin her döneminde vazgeçilmez değerler olmuştur. Yurt topraklarına yönelen her saldırıya bu yaklaşımla karşılık veren Ulusumuz, bugün çağdaşlık ve demokrasinin ışığında özgür bir yaşam sürdürmektedir.
Dünya’da ve Türkiye’de vatan savunmasında ve savaşta görev alan güvenlik güçleri ve birçok vatandaş terör nedeniyle maddi ve/veya manevi zarara uğramaktadır. Başta güvenlik mensupları olmak üzere tüm vatandaşların karşılaşabileceği bu sosyal risklere karşı devletimiz, sosyal devlet olma özelliğine sahip olmalıdır.
Türkiye’de gazi ve şehit ailelerine yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütme ve koordine etme görevi, Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’na verilmiştir. Türkiye’de şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına sağlanan sosyal haklar, birçok kanun maddesi ile düzenlenmiştir. Birbirinden farklı ihtiyaçlarla çıkarılan kanun hükümleri, genellikle o kanunun çıkarıldığı tarih itibariyle gazi ve şehit ailelerinin yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunları gidermeyi amaçlamıştır.
Diğer taraftan birçok gazi ve yakınları sosyal haklardan yararlanırken bazı gazi ve yakınları bu haklardan yararlanamamaktadır. Ellerinden, ayaklarından, gözlerinden ve vücutlarının çeşitli yerlerinden yara aldıkları halde 1953 tarihli nizamnamedeki kıstaslara uymadıkları gerekçesi ile gazi sayılmayan 19 bin mağdur, sorunlarına çözüm bulunmasını beklemektedir. “Malûl Sayılmayan Gaziler Derneği”, yaklaşık üç yıldan beri sorunlarına çözüm bulunması için mücadelelerini sürdürmektedir.
Canları pahasına her türlü yokluğa karşın giriştikleri onurlu savaşımla bugünü yaşamamızı ve yarına güvenle bakmamızı sağlayan şehit ve gazilerimiz, Ulusumuzun gönlünde saygın bir yere sahiptir. Onlara her konuda yardım ve destek vermek bizim için bir görev olmalıdır.
Malûl Gaziler Haftası’nda, başta Yüce Önder Atatürk’ü ve ulusumuzun yücelmesine katkıda bulunan ve artık aramızda olmayan şehit ve malûl gazilerimizi rahmet ve gönül borcuyla anıyor, hayatta olan malûl gazilerimize de sağlık ve esenlikler diliyorum.

Share
986 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...