logo

MAHALLELERİMİZ VE (KÖYLERİMİZ) 12 “KÖSELER”

1573

Develi’nin önemli köylerinden biri de Köseler köyüdür. Kayseri iline 90 km, Develi ilçesine 54 km uzaklıktadır.
Tamamen bir Türkmen köyüdür.Köseoğlu Oymağı: Kayseri Sancağı Yörüklerinden olan oba, 1484 yılında Elim Pınarı/Alım Pınarı mezrasında 24 hane olarak bulunuyordu. Bugün Kayseri şehir merkezinde bu lakabı taşıyan aileler olduğu gibi Amarat Kasabası’nda da Dulkadirli Türkmenlerinden (Yapalak) Kara Köse lakaplı aileler vardır.
İnternet ortamından aldığımız bu bilgilere yıllar içerisinde derlediğimiz şu bilgileri de ilave edebiliriz:Develi’nin Köseler köyü 1700’lü yıllarda Danişmendli Türkmenlerinden buraya yerleşen Dulkadirli soyundan Avşar Boyuna mensup Bozulus Türkmenleri aşiretinebağlı Köseler, Köseli,Köseoğlu,Köselioğlu adlarıyla arşivlerde adı geçen cematten oymaklar buraya gelerek yerleşmişlerdir.Oymak adından da ismini almıştır. Türkmenlerden buraya gelip yerleşen en eski aşiretlerdendir.
Anadolu’nun değişik illerinde de Köseler Köyü vardır. Mesela :ErzurumÇat kasabasına,Gazianmtep’e,İzmir Ödemiş’e,İzmit Dilova’ya,Kastamonu Safranbolu’ya,Nizip ‘e bağlı Köseler Köyleri tespit edebildiğimiz köylerdir.
Uzun yıllar Develi’nin en eski kalabalık köylerindendir.Yıllar içerisinde nüfus gelişimi şöyledir:1965 yılında 1.030,1975’de:1075,1985:1.141,:1997’de:791,2007’de:803,20112de de: 694 kişidir.Bugün köyün nüfusu ‘dur.Görüldüğü gibi köy göç veren bir köyümüzdür.
Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Köyün Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Anadolu köylerinin hemen tamamında görüldüğü gibi hızlı bir göç vermektedir.Geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır.
Köyde ilköğretim okulu vardır. 1970 yılında köylü tarafından yaptırılan güzel bir camii, hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Şu anda köyün muhtarı 2004’den beri görev yapan Tufan Özkan’dır.
Köseler Köyü okuyanı çok bir köydür.Bu bakımdan basına fazla yansıyan bir şöleni,bir başka kültürel çalışması yoktur.Halbuki aşiret geleneğinin çoğunun korunduğunu bilenlerdeniz.Bu bakımdan diğer şehirlerimizdeki Köseler köyleri ile birlikte düzenli şölenler yapılabilir ve aynı aşirete bağlı olanlar arasında da böylece kültürel bir birlik sağlanabilir.Bu çalışmalarda köy adına hizmet veren Köseler Köyü Dernekleri de yardımcı olabilir.
Hemen belirtelim ki köyün içinden yetişen bir aydın olan Saim Karaisalı köy için anıt niteliğinde iki ciltlik bir kitap yazmıştır.Köseler-1,Yanık Yürekler,Köseler-2 Maniler,Kayseri 2009).Köyün sosyal hayatı hakkında bilgi edinmek isteyenler bu kitaptaki özellikle ağıtlar bölümüne dikkat ederlerse çok önemli bilgilere ulaşacaklardır.
Bu vesile ile böyle çoğu dini ve edebi konuları içeren bir metotla da olsa eserler Anadolu köylüsünü bilme ve öğrenme açısından çok önemli belgelerdir. Bu bakımdan yazarını kutluyoruz. Köyüyle ödeşen ve ödeşmeye niyet eden her aydına da şimdiden başarılar diliyoruz.Çağdaş Develi,02.07.2015

Share
3.494 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

#

MAHALLELERİMİZ VE (KÖYLERİMİZ) 12 “KÖSELER”” için 1 yorum

 1. Köseler köyü Kars digor Sivas şarkışla da Aydın Antep nizip bulunmaktadır.
  Köseli oymağı danişmetli Türkmenlerinden olup daha sonra danişmentli devleti ahalisi olarak yer aldıklarından danişmentlü olarakda isimleri geçmektedir.Bizim aile lakabımız köseoğulları olduğundan yaptığım incelemelerde sizin de doğruladığınız benzer bilgieere ulaştım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...