logo

MAHALLELERİMİZ VE (KÖYLERİMİZ) 12 “KÖSELER”

1573

Develi’nin önemli köylerinden biri de Köseler köyüdür. Kayseri iline 90 km, Develi ilçesine 54 km uzaklıktadır.
Tamamen bir Türkmen köyüdür.Köseoğlu Oymağı: Kayseri Sancağı Yörüklerinden olan oba, 1484 yılında Elim Pınarı/Alım Pınarı mezrasında 24 hane olarak bulunuyordu. Bugün Kayseri şehir merkezinde bu lakabı taşıyan aileler olduğu gibi Amarat Kasabası’nda da Dulkadirli Türkmenlerinden (Yapalak) Kara Köse lakaplı aileler vardır.
İnternet ortamından aldığımız bu bilgilere yıllar içerisinde derlediğimiz şu bilgileri de ilave edebiliriz:Develi’nin Köseler köyü 1700’lü yıllarda Danişmendli Türkmenlerinden buraya yerleşen Dulkadirli soyundan Avşar Boyuna mensup Bozulus Türkmenleri aşiretinebağlı Köseler, Köseli,Köseoğlu,Köselioğlu adlarıyla arşivlerde adı geçen cematten oymaklar buraya gelerek yerleşmişlerdir.Oymak adından da ismini almıştır. Türkmenlerden buraya gelip yerleşen en eski aşiretlerdendir.
Anadolu’nun değişik illerinde de Köseler Köyü vardır. Mesela :ErzurumÇat kasabasına,Gazianmtep’e,İzmir Ödemiş’e,İzmit Dilova’ya,Kastamonu Safranbolu’ya,Nizip ‘e bağlı Köseler Köyleri tespit edebildiğimiz köylerdir.
Uzun yıllar Develi’nin en eski kalabalık köylerindendir.Yıllar içerisinde nüfus gelişimi şöyledir:1965 yılında 1.030,1975’de:1075,1985:1.141,:1997’de:791,2007’de:803,20112de de: 694 kişidir.Bugün köyün nüfusu ‘dur.Görüldüğü gibi köy göç veren bir köyümüzdür.
Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Köyün Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Anadolu köylerinin hemen tamamında görüldüğü gibi hızlı bir göç vermektedir.Geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır.
Köyde ilköğretim okulu vardır. 1970 yılında köylü tarafından yaptırılan güzel bir camii, hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Şu anda köyün muhtarı 2004’den beri görev yapan Tufan Özkan’dır.
Köseler Köyü okuyanı çok bir köydür.Bu bakımdan basına fazla yansıyan bir şöleni,bir başka kültürel çalışması yoktur.Halbuki aşiret geleneğinin çoğunun korunduğunu bilenlerdeniz.Bu bakımdan diğer şehirlerimizdeki Köseler köyleri ile birlikte düzenli şölenler yapılabilir ve aynı aşirete bağlı olanlar arasında da böylece kültürel bir birlik sağlanabilir.Bu çalışmalarda köy adına hizmet veren Köseler Köyü Dernekleri de yardımcı olabilir.
Hemen belirtelim ki köyün içinden yetişen bir aydın olan Saim Karaisalı köy için anıt niteliğinde iki ciltlik bir kitap yazmıştır.Köseler-1,Yanık Yürekler,Köseler-2 Maniler,Kayseri 2009).Köyün sosyal hayatı hakkında bilgi edinmek isteyenler bu kitaptaki özellikle ağıtlar bölümüne dikkat ederlerse çok önemli bilgilere ulaşacaklardır.
Bu vesile ile böyle çoğu dini ve edebi konuları içeren bir metotla da olsa eserler Anadolu köylüsünü bilme ve öğrenme açısından çok önemli belgelerdir. Bu bakımdan yazarını kutluyoruz. Köyüyle ödeşen ve ödeşmeye niyet eden her aydına da şimdiden başarılar diliyoruz.Çağdaş Develi,02.07.2015

Share
2.258 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

#

MAHALLELERİMİZ VE (KÖYLERİMİZ) 12 “KÖSELER”” için 1 yorum

 1. Köseler köyü Kars digor Sivas şarkışla da Aydın Antep nizip bulunmaktadır.
  Köseli oymağı danişmetli Türkmenlerinden olup daha sonra danişmentli devleti ahalisi olarak yer aldıklarından danişmentlü olarakda isimleri geçmektedir.Bizim aile lakabımız köseoğulları olduğundan yaptığım incelemelerde sizin de doğruladığınız benzer bilgieere ulaştım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...