logo

MAHALLELERİMİZ VE (KÖYLERİMİZ) 12 “KÖSELER”

1573

Develi’nin önemli köylerinden biri de Köseler köyüdür. Kayseri iline 90 km, Develi ilçesine 54 km uzaklıktadır.
Tamamen bir Türkmen köyüdür.Köseoğlu Oymağı: Kayseri Sancağı Yörüklerinden olan oba, 1484 yılında Elim Pınarı/Alım Pınarı mezrasında 24 hane olarak bulunuyordu. Bugün Kayseri şehir merkezinde bu lakabı taşıyan aileler olduğu gibi Amarat Kasabası’nda da Dulkadirli Türkmenlerinden (Yapalak) Kara Köse lakaplı aileler vardır.
İnternet ortamından aldığımız bu bilgilere yıllar içerisinde derlediğimiz şu bilgileri de ilave edebiliriz:Develi’nin Köseler köyü 1700’lü yıllarda Danişmendli Türkmenlerinden buraya yerleşen Dulkadirli soyundan Avşar Boyuna mensup Bozulus Türkmenleri aşiretinebağlı Köseler, Köseli,Köseoğlu,Köselioğlu adlarıyla arşivlerde adı geçen cematten oymaklar buraya gelerek yerleşmişlerdir.Oymak adından da ismini almıştır. Türkmenlerden buraya gelip yerleşen en eski aşiretlerdendir.
Anadolu’nun değişik illerinde de Köseler Köyü vardır. Mesela :ErzurumÇat kasabasına,Gazianmtep’e,İzmir Ödemiş’e,İzmit Dilova’ya,Kastamonu Safranbolu’ya,Nizip ‘e bağlı Köseler Köyleri tespit edebildiğimiz köylerdir.
Uzun yıllar Develi’nin en eski kalabalık köylerindendir.Yıllar içerisinde nüfus gelişimi şöyledir:1965 yılında 1.030,1975’de:1075,1985:1.141,:1997’de:791,2007’de:803,20112de de: 694 kişidir.Bugün köyün nüfusu ‘dur.Görüldüğü gibi köy göç veren bir köyümüzdür.
Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Köyün Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Anadolu köylerinin hemen tamamında görüldüğü gibi hızlı bir göç vermektedir.Geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır.
Köyde ilköğretim okulu vardır. 1970 yılında köylü tarafından yaptırılan güzel bir camii, hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Şu anda köyün muhtarı 2004’den beri görev yapan Tufan Özkan’dır.
Köseler Köyü okuyanı çok bir köydür.Bu bakımdan basına fazla yansıyan bir şöleni,bir başka kültürel çalışması yoktur.Halbuki aşiret geleneğinin çoğunun korunduğunu bilenlerdeniz.Bu bakımdan diğer şehirlerimizdeki Köseler köyleri ile birlikte düzenli şölenler yapılabilir ve aynı aşirete bağlı olanlar arasında da böylece kültürel bir birlik sağlanabilir.Bu çalışmalarda köy adına hizmet veren Köseler Köyü Dernekleri de yardımcı olabilir.
Hemen belirtelim ki köyün içinden yetişen bir aydın olan Saim Karaisalı köy için anıt niteliğinde iki ciltlik bir kitap yazmıştır.Köseler-1,Yanık Yürekler,Köseler-2 Maniler,Kayseri 2009).Köyün sosyal hayatı hakkında bilgi edinmek isteyenler bu kitaptaki özellikle ağıtlar bölümüne dikkat ederlerse çok önemli bilgilere ulaşacaklardır.
Bu vesile ile böyle çoğu dini ve edebi konuları içeren bir metotla da olsa eserler Anadolu köylüsünü bilme ve öğrenme açısından çok önemli belgelerdir. Bu bakımdan yazarını kutluyoruz. Köyüyle ödeşen ve ödeşmeye niyet eden her aydına da şimdiden başarılar diliyoruz.Çağdaş Develi,02.07.2015

Share
3.070 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

#

MAHALLELERİMİZ VE (KÖYLERİMİZ) 12 “KÖSELER”” için 1 yorum

 1. Köseler köyü Kars digor Sivas şarkışla da Aydın Antep nizip bulunmaktadır.
  Köseli oymağı danişmetli Türkmenlerinden olup daha sonra danişmentli devleti ahalisi olarak yer aldıklarından danişmentlü olarakda isimleri geçmektedir.Bizim aile lakabımız köseoğulları olduğundan yaptığım incelemelerde sizin de doğruladığınız benzer bilgieere ulaştım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...
 • NEDEN PAYLAŞMALIYIZ?

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İnsanların günlük hayatlarında maddi ve manevi açıdan paylaşabilecekleri pek çok değerleri vardır. Paylaşmak, insan olmanın gereğidir. İnsanlar hayatın akışı içerisinde birbirlerine sürekli ihtiyaç duyarlar. Paylaşmak, bir insanın herhangi bir sorununu veya mutluluğunu başka insanlara açması ve söylemesidir. Paylaşma, vereni yücelten, verileni değerli hissettiren kıymeti tartışılmaz bir değerdir. Paylaşmak denince akla ilk gelen şey, bizde olanı başkasına vermek onu bölüşmektedir. Bu sebeple paylaşma aynı zamanda yardımlaşmanın önemli bir parç...
 • BODRUM HÂKİMİ TÜRKÜSÜ ve Dr. Halil Atılgan

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Tanpınar'ın deyimiyle “Türküler Türk'ün romanıdır.” Bu bakımdan TRT repertuarında 7500, Alman müzelerinde ise 60.000 türkü, oyun havası ve kaval nağmeleri vardır. Geniş dünya coğrafyasında at koşturan Türkler, feth ettikleri yerlerin coğrafyasında, oraların kültürü ve yaşama biçimlerinden hem etkilenmişler, hem de etkilemişlerdir. Bu sayede de sosyal yapılarına göre zengin nağmelerle türkü üretmişlerdir. Özellikle 19. Asırından başlarından beri çözülmeye başlayan Osmanlı Devleti'nde kaybedilen her vatan toprağı ve evlâd-ı fatihanın ıstırap...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Yücel Suyolcu Dönemi (07.01.1992-12.12.1993)

  01 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimizin bu konuma gelmesinde büyük emeği olan Başkanlarımızı hayırla yâd ediyorum. O günün şartlarına göre hizmet eden değerli Başkanlarımız başımızın tacıdır. Derneğimizin bu günlere gelmesinde onların payı büyüktür. Yücel Suyolcu ağabey, Başkanlık nöbetini Hüseyin Setenci ağabeyden devir alarak bayrağı daha yükseklere taşımıştır. Bu dönemde dernek merkezimiz ilk kez kendine ait bir mülke sahip oldu. Bu da başkanımıza nasip olmuştur. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Genel Kurul Toplantısı: Genel Kurul; en yaşlı üye Mehmet Kağıtçı'nın Div...