logo

M.ASIM KÖKSAL VEFATININ 20. YILINDA İSTANBUL’DA ANILDI

Kayseri Kültür Tanıtım Platformu öncülüğünde Esenler Belediyesi, Develi ve Yöresi, Genç Develililer ve Develi mahalle derneklerimizin katılımıyla
Esenler Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde büyük âlim mutsavvıf M.Asım Köksal’ın vefatının 20.yılı münasebetiyle bir anma programı düzenlendi.
ASIM HOCA “DÜNYA SİRET ÖDÜLÜ” SAHİBİYDİ
Anma programıSüleymaniye Camii imamı hatibi, müezzin, kayyum Davut AkgülHocanın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu bir konuşma yaptı.Asım Köksal Hocayı sadece İslam tarihçisi değil aynı zamanda Türkiye’nin siyasi tarihçisi olarak da görmek gerekir. Değerli hocamızı anarken Türkiye’de bazı şeyleri söylemenin ve yapmanın kolay olmadığı bir dönemde Siyer-i Nebi kitabı yazmış bir kahramanı bugün burada yad ediyoruz. Bizim lise yıllarımızdan en çok okuduğumuz kitaplardan biriydi “İslam Tarihi” kitabı.Hepimizin istifade ettiği ve özellikle 20.yüzyılın son çeyreğinde İslam Dünyasında bilimsel çalışmalarda ve akademik çalışmalarda Türkiye’nin adından neredeyse hiç bahsedilmediği yıllarda “Dünya Siret Ödülü” alarak önemli bir katkı ve hizmet sunmuştur.Rabbim rahmetiyle muamele eylesin. Diyerek konuşmasını bitirdi.
ASIM HOCA PEYGAMBERİMİZİ SEVDİREN İNSANDIR
Konuşmacı Ömer Döngeloğlu; Asım Hoca İmam Hatip yıllarından itibaren bana Peygamberimizi sevdiren insandır.Asım hoca bir tarikatın cemaatin yada bir grubun adamı değildir.Müslüman kardeşliğiyle yolunda kalmış bir insandı.Asım hoca Resulullah’ısevdirmek, asr-ı saadeti insanlara o yaşam ruhuyla, tatla, lezzetleaktarabilme gayretinde olmuştur. Akademik kasıntıya girmemiştir. Asım Hoca bize peygamberimizi asr-ı saadeti sevdirdi.
İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu Hocamızın konferansı ilgi ile izlendi.
SALİH KÖKSAL BABASINI ANLATTI
Merhum Mustafa Asım Köksal Hocamızın oğlu Salih Köksal babasını anlattı: Sabah namazı ile başlayan gayreti,mecali ve takati kalmayacak derecede yatsı namazıyla son bulurdu. Hayatının son dokuz gününü hastanede geçirmişti.O ana kadar istisnasız olarak devletin kendisine verdiği izin haricinde bir gün dahi izin kullanmadı. Hacı annemin evde olmadığı zamanlarda eve hangi misafir geldiyse hepsine kendi elleriyle evde bulunan yiyeceklerden ikram hazırlayıp sunduğunu biz daha sonra eve gelen çok kişiden dinledik. Misafirperverliği kendine düstur edinmiş bir insandı. Vakti de nakti de boşa harcamamayı bize her zaman tavsiye ederdi. Sohbetine gelen kimseyi reddetmeden meramlarını veya dertlerini dinler, ondan sonra nasihat eder ve ikramda bulunmayı severdi. Diye konuşmasını sonlandırdı.
DEVELİ’NİN GURURU KÖKSAL AİLESİ
Salih Köksal Bey ve kardeşi Selim Köksal Bey ile tanıştık. Aileleri ve talebeleriyle birlikte anma programına geldiler. Kendisine ve kardeşine Develi’de İz Bırakanlar kitabımı hediye ettim. O da bana hocamızın muhteşem eseri Peygamber Tarihi kitabını armağan etti. Anma töreninden ve bizleri tanımaktan çok memnun olduğunu söyledi. Bizde kendisini tanıdığımız için çok memnun olduğumuzu ve hocamızla gurur duyduğumuzu ifade ettik. Merhum M. Asım Köksal 12.11.2018 tarihinde vefat eden Öner Güney Hocamızın kayınpederiydi, ruhları şad olsun.
Program sonunda Salih Köksal Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya Peygamberler Tarihi kitabını hediye etti. Göksu’da Köksal’a Fuzuli’ye ait Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil tarafından hazırlanan, ebru çalışmalarından oluşan,(AB-RU’larda Su Kasidesi) albümünü armağan etti. Günün anısına birlikte hatıra fotoğrafları çekildi. Hemşehrisi olarak gurur duyduğumuz bir M.Asım Köksal’ı anma programı böylece sona erdi.

    M.ASIM KÖKSAL

1913 yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Develi Numune Mektebi’nde gördü. Kayseri ulemasından Develi müftüsü İzzet Efendi’den medrese usulüne göre Mukadimat-ı Ulum eğitimi aldı.
Sonra Ankara’ya geldi ve kendi çabalarıyla bilgi ve görgüsünü artırdı. Ankara’da bulunduğu sıralarda Kerkük ulemasından Muhammed Efendi’nin öğrencisi oldu.
İskilipli İbrahim Ethem’den tasavvuf terbiyesi alan Asım Köksal, aynı kişiden icazet aldı. 1933 senesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nda memuriyete başladı ve 31 yıl boyunca üst kurullarda çeşitli vazifelerde bulundu. 1964 senesinde İslam Tarihi adlı eserini yazabilmek için emekli oldu.
Bugüne kadar kaleme aldığı eserler şunlardır. İslam Tarihi-Hz Muhammed Aleyhisselam ve İslamiyet(18 cilt) Hz.Hüseyin ve Kerbela Faciası, Peygamberler Tarihi, Gençlere Din Kılavuzu, Tevbe, Reddiye (Caetani’nin islam tarihine reddiye) Peygamberler (manzum) Peygamberimiz (manzum bir siret) Sohbetler, Armağan, Ezanlar, Bir Amerikalının 23 sorusuna cevap, Türkçe ezan meselesi, Şeyh Beddettin (basılmamıştır) Şeyh Ahmed Kuddusi-hayatı, mesleği, üstün kişiliği ve eserleri, İslam İlmihali.
M. Asım KÖKSAL, 18 ciltlik İslam Tarihi eseriyle 1983 yılında Pakistan siret ödülünü kazanmış, 1995 yılında Türkiye yazarlar birliği tarafından Yılın Kültür adamı seçilmiştir. Büyük İslam Alimi Mustafa Asım Köksal 28 Kasım 1998 tarihinde vefat etti.

Share
2.650 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

#

M.ASIM KÖKSAL VEFATININ 20. YILINDA İSTANBUL’DA ANILDI” için 1 yorum

 1. Avatar Adem BAKMAZ : diyor ki:

  M.Asım Köksal Hocamıza bende rahmet diliyorum Adem BAKMAZ Çanakkale

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Farkına Varmadan Yaşadıklarımız

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Ne kadar kıymetliymiş, denizin dalgalarını, gökyüzünün maviliğini izlemek. Ne kadar kıymetliymiş, sevdiklerine sarılabilmek, öpebilmek, onları ziyaret edebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, yağan yağmurda ıslanabilmek, rüzgârın kokusunu çekebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, sokaklarda, caddelerde gezinmek, amaçsızca yürümek. Ne kadar kıymetliymiş, korkmadan, tedirgin olmadan markete, alışverişe, pazara gidebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, kafeye, pastaneye, çay bahçesine oturup, bir çay kahve içebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, öksürebilmek, hapşırab...
 • Dolmuşculara Bir Çift Lafım Var!

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  65.000 Nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Dolmuşçular bisiklet projesine itiraz ediyormuş ekmek kapılarına engel olur diye. Ben de şunu demek istiyorum dolmuşçuların ekmek kapısına engel oluyor diye özel araç kullanımını mı yasaklayalım ? Yok böyle bir dünya! 65.000 nüfuslu ilçede 30.000 araç var ve trafik sorunu var. Bu sorun gitgide artıyor. Bu sorunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? 65.000 nüfuslu ilçede bisiklet kullanımı ne kadar etkiler ekmek kapısını. Neden alternatif ulaşım aracı hakkı verilmesin insanlara. Sadece dolmuşa bineceksiniz baş...
 • KARA VEYA EFSANE CUMA

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kara Cuma ismini son yıllarda adını sıklıkla duymaktayız. Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabildiği gibi doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerden biri olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse Kara Cuma (Black Friday) nedir? Kara Cuma, ABD'de başlayan ve Şükran Günü ile sıkı bağları bulunan bir gelenektir. Her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününde kutlanan Şükran Gününden sonraki Cuma günü, halk çarşı veya meydanlarda bulunan büyük mağazalara giderek alışveriş yapmaktadır. Bazı şirketler bu rutini kâra çevirmek ve daha çok ürün sat...
 • DEVELİ’DE İLK ÖĞRETİM KURUMLARI ve İLK ÖĞRETİM KADROSU-3

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Geçen hafta değerli eğitim tarihçimiz Prof.Dr.Yahya Akyüz'ün yazdığı Kız İlkokulları Tarihi Gelişimi hakkındaki mükemmel bir yazısından faydalanmış ve kısaltılarak sizlere derli toplu bir bilgi vermeye çalışmıştım. ”Eğitim Tarihçimiz” dedim, çünkü birde aynı isim ve soyadını taşıyan A.Ü.DTCF. Yeni Türk Edebiyatı öğretim üyelerinden Prof.Dr.Kenan Akyüz vardır ve benimde hocalarımdandır.” Modern okulculuğa, azınlıklar ile misyonerler bizde daha erken dönemlerde başlamışlardı. Hatta matbaalarıyla beraber ! Öyle ki, modern yetim haneler, iptid...