logo

LUNAPARK

İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir?
Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır.
Lunapark kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. Dilimizde yer alan Lunapark kelimesi, gerek günlük hayatta gerekse sosyal medya kullanılan sözcüklerden birisi olarak öne çıkmaktadır.
Hızla gelişen kentlerde insanlar şehrin stresli yaşamından kurtulmak, eğlenceli vakit geçirmek ve çalışma sürelerinden artan boş zamanlarını değerlendirebilmek amacıyla farklı aktivitelere yönlenmektedir. Birer eğlence parkı olan lunaparklar, farklı aktiviteler sunarak, insanların hoşça zaman geçirmeleri, canlanmaları ve dinlenmeleri sağlamaktadır.
Uzaktan görünüşü şehirdeki bütün ışıklı kütleler bütününden ayrı bir gösterişli duruşu bulunmaktadır. Hareketli ışıklar içinde büyüklü küçüklü, dikey ve yatay dönen bin bir çeşit nesne arasında gözlerimiz hangisini takip edeceğini şaşırmaktadır. Dönme dolap, gondol, hız treni, çarpışan arabalar, atlıkarınca, güldüren aynalar, korku tüneli, balerin, tüfek atışı ve zincirli salıncak lunaparklarda yer alan başlıca oyun araçlarıdır.
Atlıkarınca üzerindeki ışıklı işlemeleri, korku tüneli kapısındaki fantastik illüstrasyonları, gondolun başında duran korsan maketini, balerinin arka tarafındaki fon üzerine çizilmiş pastoral resimleri gözümüz tek tek algılar ve hepsi ayrı bir âlemin kapıları gibi karşımızda durmaya başlar.
Her şeyden önce oyun oynamak ve eğlenmek, yaşamın bir dönemine özgü değildir. Sadece bizi eğlendiren şeyler zamanla şekil değiştirmektedir. Eski zamanlardan bu yana insanların eğlence anlayışı içinde yer alan lunaparklar, insan hayatının değişmesine paralel olarak evrim geçirmektedir. Sanayileşmenin olmadığı tarihlerde el ve bilek gücüyle çalışan oyuncaklar, elektriğin bulunmasıyla gittikçe modernleşmiştir.
Lunapark, İtalyancadan dilimize geçmiştir. Lunaparkın adı hakkında farklı rivayetler bulunmaktadır. Birincisi, çok eski bir zamanda İtalya’da bir demirci ustası varmış. Bu ustanın kızının ismi LUNA imiş. Bu usta, kızına ağaç ve demirlerden güzel bir park yapmış. O çevredeki çocuklar, zamanla hepsi bahçedeki bu parkta toplanır olmuş. Çocuklar her gün haydi LUNA’nın parkına gidelim derlermiş. Böylece o parkın adı zaman içerisinde LUNAPARK olmuş. Çocukların bu parka olan ilgisi zamanla bu sektörü yarattığı söylenmektedir.
Diğer bir rivayet ise, Lunapark,1902’de New York yakınlarındaki Coney Adasında kurulan eğlence parkının özel adından alıntıdır. İlk kez 1901 yılında, “Buffalo Dünya Sergisinde” sergilendikten sonra Coney Adasına taşınan kanatlı uzay gemisinin adı olan LUNA’nın özel adından türetildiği belirtilmektedir.
İlk lunapark 1903 yılında Coney Adasında kurulmuştur. Bu lunapark 41 yıl faaliyet gösterdikten sonra 1944 yılında kapatılmıştır. Daha sonra modernize edilerek 2010 yılında tekrar halkın kullanımına sunulmuştur. Yenilenirken birçok yeni oyuncak da parka eklenmiştir.
Türkiye’de ise ilk defa lunapark sözcüğü, 1931 yılında kurulan üçüncü “Yerli Mallar Sergisinde” kullanılmış olsa da lunaparkların gelişiminin Anadolu’da bayramlarda kurulan gezici panayırlara kadar dayandığı söylenebilir. Bu gezici panayırlarda elle çevrilen dönme dolaplar ve salıncaklar bulunmaktadır. Türkiye’nin en eğlenceli Lunaparkları, Vialand Tema Park- Eyüp/İstanbul, Viaport AVM Lunapark-Pendik/İstanbul, Park Lunasan-İzmit/Kocaeli, Gençlik Parkı Lunaparkı Ulus/Ankara’dır.
Lunaparkların hem çocuklar hem de erişkinler için vazgeçilmez bir oyun alanı olduğunu söyleyebilirim.

Share
180 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...